Goście zwiedzający nową wystawę stałą w Muzeum Śląskim w Katowicach, poświęconą książkom Alfreda Szklarskiego o Tomku Wilmowskim będą używać lupy, mapy i sakwy podróżnika, żeby znaleźć skarby. Ekspozycja ma m. in. uczyć szacunku dla odmienności i innych kultur.
Wystawa zostanie otwarta w Noc Muzeów, 20 maja tego roku, w budynku dawnej stolarni kopalni Katowice. Mieszczące się częściowo pod ziemią Muzeum Śląskie powstało na miejscu tej kopalni i wykorzystuje już część jej obiektów.
Ekspozycja edukacyjna pt. „Na tropie Tomka” ma wzmacniać więzi międzypokoleniowe, uczyć szacunku dla odmienności oraz dostarczać wiedzę o innych kulturach i zakątkach świata.
„Na tę wystawę trzeba będzie przyjść z juniorem, który czołgając się, wyposażony w plecak, lupę, kompas, mapę, musi znaleźć skarby. To będzie niezwykle interaktywne przedsięwzięcie” – powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektorka Muzeum Śląskiego Alicja Knast, podkreślając, że ekspozycja będzie miała nietypową formę.
„Pozwoli zbudować interakcję między pokoleniami – to będzie miejsce, w którym wspólnie rodzice, dziadkowie, dzieci, opiekunowie mogą przeżyć przygodę, rozwiązać tajemnicę. Wystawa będzie o szacunku wobec innego, wobec innych kultur, o podróżowaniu i odpowiedzialnym podróżowaniu, po części też o książkach” – dodał kurator dr Adam Pisarek. Przypomniał, że Alfred Szklarski większość życia spędził w Katowicach, wszystkie jego powieści o Tomku powstały w tym mieście.
Podczas konferencji zapowiedziano oddanie do użytku odnowionych zabytkowych budynków stolarni oraz łaźni. Działalność tego drugiego obiektu zainauguruje z kolei w czerwcu wystawa pt. „Zaczęło się od ziarna”, prezentująca historię roślin uprawnych w kontekście wpływu, jaki miały na rozwój cywilizacji poprzez chociażby produkcję maszyn.
Wśród tegorocznych wydarzeń w Muzeum Śląskim jest też wystawa prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców czeskiej szkoły fotografii Vladimira Birgusa, która zostanie otwarta w marcu, oraz wystawa pt. „Nie jestem już psem”, ukazująca twórczość outsiderów, artystów nieprofesjonalnych, m.in. Roberta Brylewskiego, Włodzimierza Czerwa, Justyny Matysiak czy Erwina Sówki. Za projekt plastyczny wystawy, będącej kontynuacją warszawskiej ekspozycji pt. „Po co wojny są na świecie” odpowiada Zbigniew Libera.
Wybitna izraelska artystka Bracha Ettinger zaprezentuje swoją wystawę w lipcu. Zaplanowano również interdyscyplinarną wystawę z okazji 500-lecia Reformacji, prezentującą wpływ społeczności ewangelickiej na historię i kulturę Śląska. W Galerii jednego dzieła po Leonie Tarasewiczu, Carole Benzaken i Danim Karavanie swoją pracę przygotuje Mirosław Bałka.
Będące częścią Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej w grudniu zaprosi na wystawę pt. „Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal”. Ostatnią wystawą 2017 r. będzie „Męska rzecz”, poświęcona wizerunkom mężczyzny w polskiej tradycji i kulturze. (PAP)
lun/ pat/