Uczniowie sześciu świętokrzyskich szkół zostali nagrodzeni w konkursie wojewody na nakręcenie filmu – krótkiego spotu - pod hasłem "Co to znaczy być patriotą?". Laureatów uhonorowano we wtorek w Kielcach.
Przedsięwzięcie zorganizowano w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Celem konkursu wojewody świętokrzyskiego – skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich regionu – było wzmacnianie więzi obywatelskiej i ukazywanie wzorowych postaw patriotycznych. Projekt promował też umiejętności posługiwania się nowymi technologiami przez młodych ludzi.
Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśliła podczas uroczystości, że dzięki konkursowi można przekonać się, w jaki sposób dzieci i młodzież rozumieją współcześnie patriotyzm. "Pamiętając o bohaterach, którzy walczyli o niepodległość, chcemy budować naszą przyszłość w godny sposób. Dziękuję, że w tym uczestniczycie, bo to wy jesteście przyszłością naszego kraju" – zwróciła się do laureatów konkursu Wojtyszek.
Do konkursu zgłoszono ponad 30 prac. Przyznano sześć nagród i pięć wyróżnień - w trzech kategoriach wiekowych.
Pierwszą nagrodę w kategorii klas IV-VII szkół podstawowych zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zespole Szkół Oświatowych w Skarżysku-Kamiennej. W filmie pokazywali i mówili o lokalnych miejscach pamięci, zwracali też uwagę - w kontekście patriotyzmu - na potrzebę wywiązywania się z codziennych obowiązków i wolę kupowania tylko polskich produktów.
Spot nagrywali w dzielnicy Bór, gdzie mieści się szkoła. "Jest tam wiele miejsc pamięci narodowej, m.in. mogiła pomordowanych podczas II wojny światowej i pomnik związany z wydarzeniami katyńskimi. Uczniowie dbają na co dzień o te miejsca. To dzieci z tego osiedla, więc dla nich to coś bliskiego" – podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami dyrektorka placówki, Grażyna Wódz.
Dla Oliwii z VI klasy patriotyzm to "szacunek dla kraju". "Chodzi także o unikanie w języku, jakim na co dzień się posługujemy zapożyczeń, a używanie tylko ojczystej mowy" – zaznaczyła uczennica ze Skarżyska.
Zwycięzcami w kategorii klas gimnazjalnych i szkół średnich zostali uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, drugoklasiści Adam Tusień i Bartłomiej Kopyść.
W zmontowanym w nowoczesny sposób nagraniu połączyli historię - pokazując walczącego samotnie partyzanta - ze współczesnością - nauką w szkole, głosowaniem w wyborach, dbaniem o środowisko. O konkursie dowiedzieli się na lekcji języka polskiego i sami się do niego zgłosili. "Chodziło o to, by pokazać, że wszystko, co chcemy robić dzisiaj, jest też walką; inną niż dawniej, ale także trudną walką" – wyjaśniał ideę spotu Tusień.
Uczniów nagrodzono sprzętem multimedialnym. W jury konkursu zasiedli - poza wojewodą - przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, kuratorium oświaty, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, filmowcy i dziennikarze.
Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach wieloletniego programu "Niepodległa" na lata 2017-2021.
Program "Niepodległa" ma na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków oraz zachęcenie rodaków w kraju i za granica? do aktywnego uczestnictwa w obchodach i wspólnym świętowaniu 100-lecia polskiej niepodległości.
100. rocznica odzyskania niepodległości Polski przypada w 2018 roku. Zadania mające na celu upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości będą realizowanie w latach 2017-2021. (PAP)
autor: Katarzyna Bańcer
edytor: Anna Małecka
ban/ malk/