Ponad 140 uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych ma wziąć w przyszłym roku udział w obozach organizowanych w ramach wymiany międzynarodowej – poinformowało Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
Obozy szkoleniowe są planowane w Wielkiej Brytanii, Litwie, Estonii oraz w Polsce.
W październiku Biuro ds. Programu Zostań Żołnierzem, które koordynuje programy edukacyjne MON zorganizowało wideokonferencję z udziałem Litewskiego Związku Strzeleckiego, Łotewskich Sił Kadetów, Estońskiej Ligi Obrony oraz Brytyjskich Sił Kadetów.
Uczestnicy zobowiązali się do wymiany doświadczeń w zakresie edukacji obronnej młodzieży podczas dwustronnych wizyt, koordynacji działań związanych z udziałem młodych ludzi w przedsięwzięciach o charakterze proobronnym i sportowym, a także do organizacji w 2021 roku jednego wojskowego obozu szkoleniowego na Litwie, dwóch w Estonii oraz dwóch w Wielkiej Brytanii.
Strona polska na sierpień 2021 r. planuje obóz szkoleniowy dla uczniów z wybranych szkół objętych programem certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz młodzieży zagranicznej. Jak zaznaczyło Biuro, ustalenia dotyczące dokładnej daty i miejsca obozu trwają, a organizacja spotkania zależy od sytuacji epidemicznej na świecie.
Polscy uczniowie klas mundurowych wielokrotnie brali udział w podobnych wyjazdach. Zespół Szkół Ekonomiczno–Gastronomicznych w Otwocku uczestniczył np. w międzynarodowym obozie klas mundurowych Baltic Guard 2019 w Kownie na Litwie. Dziesięcioosobowa delegacja z Niepublicznego Technikum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu oraz Niepublicznego Liceum im. 72 Pułku Piechoty w Radomiu brała udział w międzynarodowym obozie Central Camp Longmoor 2019 w Wielkiej Brytanii.
Utworzone w styczniu br. Biuro ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" odpowiada za opracowanie koncepcji optymalizacji procesu rekrutacji w Siłach Zbrojnych RP. Biuro jest organizatorem m.in. takich programów jak "Paszport" (dla organizacji proobronnych), "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe", "Oddziałów Przygotowania Wojskowego" (dla uczniów szkół średnich) oraz programu "Legia Akademicka" (dla studentów).(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mok/