PRL

07.06.2018

Uczniowie z woj. mazowieckiego zwycięzcami Olimpiady Solidarności

Zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady Historii” - opiekun Natalia Poniewierka (2L), Maciej Muszyński (3L), Paweł Natorski (4L), Antoni Kubiak (5L) podczas gali wręczenia nagród laureatom konkursu w katowickim Kinoteatrze Rialto. Fot. PAP/D. Gajda Zwycięzcy ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady Historii” - opiekun Natalia Poniewierka (2L), Maciej Muszyński (3L), Paweł Natorski (4L), Antoni Kubiak (5L) podczas gali wręczenia nagród laureatom konkursu w katowickim Kinoteatrze Rialto. Fot. PAP/D. Gajda

Uczniowie z woj. mazowieckiego: Antoni Kubiak, Maciej Muszyński i Paweł Natorski przygotowani przez Natalię Poniewierkę zwyciężyli w zakończonej w czwartek w Katowicach V edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady Historii”.

Gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek w Kinoteatrze Rialto.

Przewodniczący jury prof. Jerzy Eisler ocenił, że poziom wiedzy uczestników kolejnych edycji to „linia łagodnie wznosząca się w górę”. „Poziom startu był już naprawdę bardzo wysoko, to poprzeczka ulokowana wysoko. Nie jesteście średnią krajową, niestety w Polsce nawet posłowie nie wiedzą, kiedy było Powstanie Warszawskie czy stan wojenny” – powiedział, zwracając się do laureatów.

„Niezależnie od tego, kto zdobędzie indeks w tym konkursie, i tak wszyscy wylądujecie na studiach – takich, jakie sobie wybierzecie. Jesteście daleko nieprzeciętni” – dodał.

List do uczestników i organizatorów konkursu skierowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. „Cieszę się, że idea konkursu z roku na rok gromadzi coraz więcej uczestników. To niezwykłe przedsięwzięcie, zachęcające uczniów do pogłębiania wiedzy o najnowszej historii, sprzyja kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich” – napisała.

„To jest fantastyczne doświadczenie, można poznać ludzi z różnych dzielnic naszego kraju, zawrzeć wiele fajnych znajomości” – powiedział Antoni Kubiak. „Można sprawdzić się w roli reżysera, scenarzysty, montażysty, przeżyć miłe wyjazdy - Katowice, Gdańsk, trochę się postresować, są fantastyczne nagrody. Dziękuję wszystkim i polecam” – dodał Paweł Natorski.

Zwycięzcy otrzymali promesy indeksów na studia stacjonarne uniwersytetów w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu oraz po 3 tys. zł, bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej i nagrody rzeczowe.

II miejsce zajęła drużyna z woj. świętokrzyskiego w składzie: Aleksandra Wilk, Michał Kozakiewicz i Wiktor Samek pod opieką Moniki Pustówki. Otrzymali po 2 tys. zł, bony na publikacje IPN i nagrody rzeczowe. III miejsce przypadło reprezentacji województwa śląskiego w składzie: Dariusz Kędra, Jakub Koral i Piotr Woldan, przygotowanej przez Pawła Matyszkiewicza.

W rozegranych w środę finałowych zmaganiach konkursu w symbolicznym miejscu – w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy kopalni Wujek – wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z całego kraju. Podczas finału 16 trzyosobowych drużyn rywalizowało ze sobą, biorąc udział w egzaminie ustnym i obronie publicznej prezentacji multimedialnej. Wynik zwycięskiej drużyny był wypadkową punktacji uzyskanej z egzaminu ustnego, oceny prezentacji i obrony publicznej. Tematy prezentacji finałowych dotyczyły m.in. Polski na tle wybranych państw Układu Warszawskiego oraz dojrzewania świadomości politycznej i społecznej pokolenia wchodzącego w dorosłość w latach 1976-1989.

Konkurs, złożony z trzech etapów – szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego - obejmuje historię lat 1970-1990. Skierowany jest do uczniów drugich klas liceum i trzecich technikum z całej Polski. Poprzednie finały odbywały się w Gdańsku, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

W pięciu edycjach „Olimpiady Solidarności” wzięło udział ponad 15 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku do udziału w nim zakwalifikowało się ponad 3 tysiące uczestników z 400 szkół. W kwietniu 48 finalistów etapu wojewódzkiego wzięło udział w warsztatach studyjnych w Gdańsku, przygotowujących ich do egzaminu finałowego w Katowicach.

Celem konkursu jest wzbudzenie wśród młodzieży zainteresowania genezą i przebiegiem przemian demokratycznych w Polsce i na świecie. Dzięki „Olimpiadzie” uczniowie nie tylko pogłębią swoją wiedzę z najnowszej historii Polski, ale mogą również udoskonalać umiejętność pozyskiwania informacji źródłowych, poddawać je krytycznej analizie i syntezie – przekonują przedstawiciele Fundacji Centrum Solidarności, głównego organizatora konkursu. (PAP)

Autor: Anna Gumułka, Krzysztof Konopka

lun/ kon/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL