Wspólnych badań naukowych, projektów oraz wymiany doświadczeń dotyczy podpisane w piątek porozumienie między Uniwersytetem w Białymstoku (UwB) a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).
Porozumienie podpisał rektor UwB prof. Robert Ciborowski, a ze strony SKW jej szef Maciej Materka.
Jak informuje uczelnia, zgodnie z zawartymi w dokumencie postanowieniami, współpraca obejmować będzie przede wszystkim wspólne przedsięwzięcia, których głównym celem - jak podaje UwB - "będzie podnoszenie wiedzy o możliwościach ochrony przed współczesnymi zagrożeniami państwa polskiego". Chodzi przede wszystkim o wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej, ale też podnoszenia kwalifikacji zawodowych i naukowych kadry obu instytucji.
Porozumienie przewiduje też m.in. możliwość prowadzenia przez przedstawicieli SKW zajęć lub szkoleń na potrzeby UwB, organizację wspólnych warsztatów czy współdziałanie przy tworzeniu programów studiów. Instytucje będą też mogły świadczyć sobie wzajemną pomoc w zakresie opracowywania publikacji naukowych i brać udział we wspólnych projektach naukowo-badawczych.
Jak mówił Materka, UwB jest ważną uczelnią w ważnym miejscu, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Dodał, że to drugie porozumienie podpisane przez SKW z uczelnią cywilną; pierwsze podpisano z Uniwersytetem im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Mówił, że po szczycie NATO w 2016 roku polskie władze zdecydowały o rozwoju sił zbrojnych, dodatkowej obecności wojsk NATO i amerykańskich, a w ślad za tym - jak dodał - "musi rozwijać się Służba Kontrwywiadu Wojskowego, która odpowiada za bezpieczeństwo kontrwywiadowcze, ale i szeroko rozumiane bezpieczeństwo zarówno sił polskich jak i sojuszniczych".
"Zgodnie z decyzjami ministrów obrony narodowej służba musi się rozwijać, musi być coraz bardziej nowoczesna, musi być sprawna i opowiadać najnowszym wymaganiom, a przede wszystkim zagrożeniom. Bo to nie tylko kontrwywiad, ale to jakże dzisiaj popularne, ale i bardzo ważne cyberbezpieczeństwo (...) a także zwiększanie potencjału ekonomicznego polskich sił zbrojnych" - mówił. Stąd - jak dodał - została podjęta decyzja o zawieraniu takich porozumień jak piątkowe z UwB.
Ciborowski mówił, że SKW to kolejna ważna instytucja państwowa, z którą uczelnia podpisała umowę. Mówił, że dla uczelni podpisane w piątek porozumienie to z jednej strony dydaktyka, bo - jak podkreślił - UwB prowadzi wiele kierunków, które są związane z wojskowością i z tym co robi kontrwywiad. Dodał, że dzisiaj bezpieczeństwo to nie jest tylko kwestia samego wojska, ale to też kwestia informatyki, ekonomii czy prawa. Mówił, że UwB ma to u siebie na wysokim poziomie i - jak dodał - chętnie będzie dzielić się swoimi doświadczeniami prowadzenia zajęć czy kształcenia potencjalnych kandydatów do służb wojskowych.
Z drugiej strony - jak mówił Ciborowski - chodzi o kwestie naukowe i badawcze. "Mam nadzieję, że (...) będziemy mogli uczestniczyć w szeregu projektów, które pozwolą nam zwiększyć potencjał naukowy, przeprowadzić szereg badań, z których później instytucje państwa mogą korzystać" - dodał. (PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ ekr/