Czy elektrony grają w piłkę nożną, w jaki sposób Słońce pomogło Archimedesowi spalić flotę nieprzyjaciela, czy można przygotować popcorn przy pomocy telefonu – odpowiedzi m.in. na te pytania będzie można poszukać na 12. Mocy Odkrywców, czyli Rzeszowskim Pikniku Nauki i Techniki, który odbędzie się w czerwcu.
"Moc Odkrywców to niezwykle edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich: małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa, nauka, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna, którą proponujemy, stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii: dziecko, uczeń, nauczyciel, rodzic. Bez względu na wiek" - zapraszała współorganizatorka przedsięwzięcia Marlena Proszak.
Tegoroczny piknik, wzorem minionych, zostanie podzielony na strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki oraz Skwer Historii. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych (budynek V).
Wstęp wolny i wszystkie atrakcje dostępne nieodpłatnie.
Uczestnicy wydarzenia, zaplanowanego na 11 czerwca, będą mogli wziąć udział m.in. w interaktywnych pokazach i warsztatach z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii.
"Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… gości z odległej Galaktyki" – przekonywała Proszak.
Dodała, że po raz pierwszy w historii pikniku będzie można odwiedzić Wielkie Laboratoria Mobilne z licznymi edukacyjnymi atrakcjami nie tylko dla dzieci, w tym magiczne laboratorium "najsłynniejszego naukowca świata baśni, nauczyciela samego Pana Kleksa – DrPajChiWo".
Najbardziej rozbudowanym sektorem tematycznym pikniku odkrywców będzie Pasaż Techniki, gdzie znajdą się atrakcje dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.
"Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji, od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne" – zwróciła uwagę Proszak.
W panelu atrakcji związanych z telekomunikacją i informatyką będzie można odwiedzić stoiska i laboratoria mobilne Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
W czasie imprezy swój dorobek naukowy prezentować będą m.in. koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki a także projekty edukacyjne z robotyki.
Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zobaczyć stroje, wyposażenie i broń z epoki średniowiecza, uzbrojenia używanego na przełomie XIV i XV wieku oraz kilku pojedynków między zbrojnymi. Dla fanów Robin Hooda udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych różnych typów i naciągów.
Przewidziano też wykłady popularnonaukowe o sensacyjnych dziejach polskich wynalazców i odkrywców; pokazy chemiczne koła naukowego chemików Esprit, warsztaty fluorescencyjne.
Zdaniem współorganizatorki pikniku Moc Odkrywców to "jedyne w skali ogólnopolskiej przedsięwzięcie popularnonaukowe", które łączy interaktywną edukację naukowo techniczną z upowszechnianiem szeroko rozumianej nauki, kultury i sztuki. Wyliczała przewidziane w programie przedsięwzięcia spotkania z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką i ceramiką, na których będzie można np. samodzielnie zrobić nadruk na koszulce z użyciem tradycyjnej prasy graficznej, czy zakręcić kołem garncarskim.
"Moc eksperymentów z chemii i fizyki, moc techniki, technologii i robotyki, moc wysokich napięć, moc historii, kultury i sztuki, a przy tym moc dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń. I niech moc będzie z wami" – zaprosiła znanym z filmu hasłem Proszak. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ ann/