Polska po 1989 roku

05.07.2018

W Krakowie kolejna edycja akcji "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu"

Ponad 130 młodych Polaków z Białorusi, Mołdawii, Ukrainy, Rosji i Rumunii razem z opiekunami przyjechało do Krakowa w ramach akcji "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu". Przez 10 dni będą poznawać polską tradycję i kulturę, zwiedzać zabytki i atrakcje Małopolski.

"Mieliście obraz Krakowa, najpiękniejszego miasta w Polsce i jednego z najpiękniejszych na świecie taki, jak opowiadali wam dziadkowie. Teraz zobaczycie to na własne oczy. Podziwiajcie, a w przyszłości przyjedźcie do Polski na studia" – mówił, witając dzieci, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, które zorganizowało akcję.

Goście to dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język kraju ich przodków. W Krakowie zwiedzą Wawel, Muzeum AK, Muzeum Narodowe, Sanktuarium św. Jana Pawła II. Odwiedzą też Kopalnię Soli w Wieliczce, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Organizatorzy zaplanowali wyjścia do parku wodnego i wizytę w ZOO. Codziennie dzieci mają lekcje języka polskiego.

Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus życzył dzieciom, by ten czas, choć naznaczony nauką języka polskiego, był dla nich czasem odpoczynku. "Patrząc na piękno architektury i piękno sztuki, proszę, zwróćcie uwagę na piękno ducha, jakie w Polsce można odkryć, nawiedzając piękne kościoły i świątynie oraz miejsca takie jak Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska, związane z osobą Jana Pawła II. Tu, w Małopolsce i Krakowie, znajdziecie jego ślady, choć nie możecie go już pamiętać" – powiedział bp Muskus.

Senator PiS Bogdan Pęk mówił dzieciom, że będąc na Wawelu - "w sercu Polski" - znajdą "namacalne dowody na to, jak wielka i potężna była Rzeczpospolita". Pęk odczytał list marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, który napisał, że polonijna akcja letnia rozpoczynająca się w wielu miejscach Polski jest "wspaniałą okazją do złożenia wizyty przez polskie dzieci i młodzież z całego świata w kraju przodków, a przy okazji pogłębienia poczucia narodowej wspólnoty". Senator PiS Andrzej Pająk z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą prosił dzieci, by przekazały swoim rodzicom i wychowawcom podziękowania za wysiłek, jaki włożyli w pielęgnowanie tego, co stanowi o ich tożsamości.

Dzieci, które przyjechały do Krakowa, są z pobytu bardzo zadowolone. Pytane, co się im podoba, odpowiadały: "wszystko". "Spędzamy czas z kolegami i koleżankami z innych miast, co jest bardzo dobre" - mówiły Marta i Wiktoria z Ukrainy. "Kraków to bardzo piękne miasto. Podoba nam się tu wszystko" – mówili inni uczestnicy.

Akcja "Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu" została zorganizowana po raz 19. przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Dotychczas uczestniczyło w niej około 2,2 tys. polskich dzieci ze Wschodu.

Honorowy patronat nad akcją sprawują: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, marszałek województwa Jacek Krupa, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Senatu RP, samorządu województwa, miasta oraz sponsorów.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL