Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

11.05.2017

W Łodzi kolejne wydarzenia związane z obchodami Roku Reymonta

Quiz o Władysławie Reymoncie, maraton filmowy, czytanie fragmentów "Ziemi obiecanej" - to wydarzenia, które zaplanowano na weekend w ramach obchodów Roku Reymonta w województwie łódzkim. 7 maja minęła 150. rocznica urodzin noblisty.

W sobotę 13 maja, w Łódzkim Domu Kultury (ŁDK) rozpocznie się quiz o Władysławie Reymoncie. O wygraną powalczą kilkuosobowe zespoły m.in: studentów, przedstawicieli instytucji kultury województwa łódzkiego, dziennikarzy, etnografów.

Po konkursie - także w ŁDK - odbędzie się spotkanie autorskie z senatorem Ryszardem Bonisławskim – promujące książkę o Reymoncie - oraz maraton filmowy, podczas którego pokazane zostaną: "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy i "Chłopi" Jana Rybkowskiego.

Dzień później w Manufakturze odbędzie się czytanie fragmentów "Ziemi obiecanej" przez aktorów, artystów, samorządowców oraz zaproszonych gości. Będzie też można spotkać aktorów przechadzających się w strojach z epoki, będzie można wykonać pamiątkowe fotografie, przygotowano też malowanie wielkoformatowego portretu fabrycznej Łodzi i animacje dla dzieci.

W programie jest też koncert kwartetu smyczkowego Apertus Quartet. Zespół zaprezentuje muzykę z filmu "Ziemia obiecana” oraz utwory współczesne Reymontowi.

Organizatorem imprez jest ŁDK przy współpracy z Teatrem Wielkim, Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Filharmonią Łódzką.

Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie Łódzkie) próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował, jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".

W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. Za powieść "Chłopi", która powstała w latach 1899-1908, otrzymał w 1924 r. literacką Nagrodą Nobla. (PAP)

jaw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL