Quiz o Władysławie Reymoncie, maraton filmowy, czytanie fragmentów "Ziemi obiecanej" - to wydarzenia, które zaplanowano na weekend w ramach obchodów Roku Reymonta w województwie łódzkim. 7 maja minęła 150. rocznica urodzin noblisty.
W sobotę 13 maja, w Łódzkim Domu Kultury (ŁDK) rozpocznie się quiz o Władysławie Reymoncie. O wygraną powalczą kilkuosobowe zespoły m.in: studentów, przedstawicieli instytucji kultury województwa łódzkiego, dziennikarzy, etnografów.
Po konkursie - także w ŁDK - odbędzie się spotkanie autorskie z senatorem Ryszardem Bonisławskim – promujące książkę o Reymoncie - oraz maraton filmowy, podczas którego pokazane zostaną: "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy i "Chłopi" Jana Rybkowskiego.
Dzień później w Manufakturze odbędzie się czytanie fragmentów "Ziemi obiecanej" przez aktorów, artystów, samorządowców oraz zaproszonych gości. Będzie też można spotkać aktorów przechadzających się w strojach z epoki, będzie można wykonać pamiątkowe fotografie, przygotowano też malowanie wielkoformatowego portretu fabrycznej Łodzi i animacje dla dzieci.
W programie jest też koncert kwartetu smyczkowego Apertus Quartet. Zespół zaprezentuje muzykę z filmu "Ziemia obiecana” oraz utwory współczesne Reymontowi.
Organizatorem imprez jest ŁDK przy współpracy z Teatrem Wielkim, Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łodzi i Filharmonią Łódzką.
Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) był jednym z głównych przedstawicieli nurtu realistycznego w prozie okresu Młodej Polski. Urodzony we wsi Kobiele Wielkie pod Radomskiem (obecnie Łódzkie) próbował w życiu różnych zawodów - był krawcem, pracował na Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, występował w wędrownych teatrach, zajmował się dziennikarstwem. W 1892 r. debiutował, jako korespondent warszawskiego "Głosu" i nowelista w krakowskiej "Myśli".
W swych powieściach podejmował problematykę obyczajową, społeczną i historyczną. Znaczącą pozycją w twórczości Reymonta jest "Ziemia obiecana" - powieść przedstawiająca narodziny Łodzi przemysłowej na przełomie XIX i XX w. Za powieść "Chłopi", która powstała w latach 1899-1908, otrzymał w 1924 r. literacką Nagrodą Nobla. (PAP)
jaw/ pat/