Polska po 1989 roku

14.08.2019

W Lubelskiem 4 września odbędzie się wojewódzki okrągły stół edukacyjny

Regionalna debata o przyszłości polskiej szkoły odbędzie się 4 września w urzędzie wojewódzkim – poinformowali w środę wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

"Zadaniem tej debaty będzie wypracowanie postulatów województwa lubelskiego, dotyczących koniecznych reform w systemie edukacyjnym" – powiedział Czarnek na konferencji prasowej w środę w Lublinie.

W obradach mają wziąć udział członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Do rozmów zaproszeni są dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, uczniowie, samorządowcy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji oraz instytucji związanych z oświatą.

Od środy 21 sierpnia do wtorku 27 sierpnia na stronie internetowej lubelskiego kuratoriom oświaty zostanie uruchomiony panel kontaktowy, za którego pomocą mogą się zgłaszać chętni do udziału w dyskusji. "Spodziewamy się wielu zgłoszeń, stąd podjęliśmy decyzję, że z tych zgłoszonych osób po prostu wylosujemy przedstawicieli poszczególnych podmiotów" – powiedziała lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk.

Organizatorzy przewidują, że w dyskusji weźmie udział około 70 osób.

Misiuk przypomniała, że szkoły realizują trzy zasadnicze funkcje: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. "Teraz musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, patrząc na to, jakie są uwarunkowania w naszym województwie, jak te funkcje mogą być realizowane w znacznie lepszy sposób, by odpowiedzieć na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość" – zaznaczyła kurator.

Idea organizacji wojewódzkich okrągłych stołów edukacyjnych była jednym z postulatów zgłoszonych podczas obrad okrągłego stołu edukacyjnego, które odbywały się od kwietnia do czerwca w Warszawie. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL