W MEN rozpoczęło się spotkanie kierownictwa resortu edukacji z kuratorami oświaty. Jego tematem będzie przygotowanie dla dyrektorów szkół i placówek rekomendacji dotyczących wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego.
W spotkaniu uczestniczą szef MEN Dariusz Piontkowski i zastępca głównego inspektora sanitarnego Izabela Kucharska.
Zapowiadając w środę to spotkanie, minister powiedział dziennikarzom, że podczas niego zostaną przypomniane procedury bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich warunków higieny, czyli to, co zaleca główny inspektor sanitarny i resort zdrowia.
Wskazał, że od kilku lat w szkołach są procedury i schematy postępowania w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu i w sytuacjach niestandardowych.
"Zasady te wyraźnie mówią, że dyrektor odpowiada za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz że dyrektor i samorząd mogą samodzielnie podejmować decyzje" – powiedział minister. Wyjaśnił, że w świetle obowiązujących przepisów dyrektor szkoły w sytuacji zagrożenia zdrowia uczniów ma prawo zawiesić zajęcia po konsultacji z właściwymi organami, czyli z burmistrzem czy z wójtem.
Mówił też, że podczas spotkania będzie mowa m.in. o przypomnieniu w szkołach, że trzeba zachować podstawowe warunki higieny i obserwować swój stan zdrowia oraz o tym, że dzieci chore nie powinny chodzić do szkoły lub do przedszkola, bo mogą być źródłem zarażenia. Zasady te dotyczą też osób dorosłych.
Wiceminister edukacji Marzena Machałek dodała, że rekomendacje dla szkół zostaną przygotowane wspólnie z ministerstwem zdrowia i GIS.
Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. W środę wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny podał, że od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony (3,4 proc.). Najwięcej zgonów zgłoszono z Chin (2716). Śmiertelne przypadki zanotowano też m.in. w Iranie – 15, Korei Południowej – 11 czy we Włoszech – 11.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia obejmują gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami. Dane WHO mówią, że u 18 proc. potwierdzonych przypadków występuje ciężka postać choroby.
GIS podkreśla, że koronawirus jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego należy bezwzględnie pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekowaniu ich środkiem na bazie alkoholu.
Główny inspektor sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Korei Południowej i Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. (PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ joz/