Epoka nowożytna

04.01.2013 aktualizacja 18.07.2016

W miejscu urodzenia hetmana Czarnieckiego powstanie centrum edukacyjne

Hetman Stefan Czarniecki. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja Hetman Stefan Czarniecki. Fot. PAP/CAF/Reprodukcja

Centrum Edukacyjne i Kulturalne poświęcone hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu powstanie w Czarncy (Świętokrzyskie) - jego rodzinnej miejscowości. Jak poinformowała PAP Iwona Boratyn z Urzędu Gminy Włoszczowa, centrum ma szansę zacząć działanie za dwa lata.

Jak powiedziała w piątkowej rozmowie z PAP Boratyn, instytucja powstanie w zabytkowym, przedwojennym budynku szkoły podstawowej w Czarncy. "Zależy nam, by turyści, którzy licznie odwiedzają Czarncę znaleźli miejsce, w którym będą mieli okazję poznać bliżej postać hetmana" - wyjaśniła.

Obecnie w Czarncy działała niewielka izba pamięci, zajmująca jedno pomieszczenie w szkole. "Ona już nie spełnia tych funkcji edukacyjnych, na jakich nam najbardziej zależy" - dodała Boratyn.

W nowym Centrum Edukacyjnym i Kulturalnym znajdą się m.in. pomieszczenia ekspozycyjne oraz sala konferencyjna. Poszczególne części centrum będą podzielone tematycznie. „Wszystko to, co wiąże się z historią oręża, patriotyzmem, z myślą polityczną, ale przede wszystkim edukacją młodzieży, znajdzie tam miejsce" - powiedziała Boratyn.

Jej zdaniem jest szansa, że placówka rozpocznie działalność za dwa lata, pod warunkiem, że jeszcze w tym roku uda się pozyskać fundusze z Lokalnej Grupy Działania i szybko rozpocząć prace adaptacyjne budynku. Utworzenie Centrum wraz z adaptacją pomieszczeń ma kosztować około 200 tys. zł.

Czarnca jest położona w gminie Włoszczowa (Świętokrzyskie) przy drodze wojewódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa. Znajduje się tam m.in. barokowy kościół parafialny ufundowany przez Stefana Czarnieckiego, wzniesiony w latach 1640-1659. W jego podziemiach znajduje się krypta, w której został pochowany hetman.

W świątyni znajdują się liczne pamiątki po Stefanie Czarnieckim, m.in. ikona z ołtarza polowego, przed którym modlił się hetman oraz ornat - szata kościelna wykonana ze zdobytej w czasie potopu szwedzkiego zdobionej kapy na konia króla szwedzkiego Karola X Gustawa.

Stefan Czarniecki urodził się w 1599 roku w Czarncy w ówczesnym województwie sandomierskim. Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych. Wsławił się m.in działaniami w okresie potopu szwedzkiego - przeciw wojskom króla Szwecji Karola X Gustawa. Znany jest także z okresu wojny polsko-rosyjskiej w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XVII w. Zmarł w 1665 roku w Sokołówce koło Brodów (dzisiejsza Ukraina). Został pochowany w kościele parafialnym w Czarncy. (PAP)

mjk/ mlu/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL