Biblioteka Pedagogiczna w Płocku przygotowuje codzienne zajęcia edukacyjne dla uchodźców z Ukrainy. Cykl tematycznych spotkań ruszy z początkiem przyszłego tygodnia. Dorośli będą mogli poznać podstawy jęz. polskiego i topografię miasta, a dzieci wziąć udział w zajęciach czytelniczych i zabawach.
Jak poinformował w piątek Michał Stańczak z płockiej Biblioteki Pedagogicznej, zajęcia edukacyjne, które będą bezpłatne, przygotowywane są tam z myślą o rosnącej liczbie uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do tego miasta.
„Wydarzenia ostatnich dni w Ukrainie zmieniły życie wielu osób, często nieodwracalnie. Tu, w wolnej Polsce, nam również pękły serca. W Bibliotece Pedagogicznej w Płocku staramy się pomagać, jak umiemy” - powiedział Stańczak, zapowiadając inaugurację zajęć edukacyjnych dla ukraińskich uchodźców, która odbędzie się 7 marca. Spotkania organizowane będą codziennie po południu, od poniedziałku do piątku, a każde potrwa dwie godziny.
Stańczak podkreślił, iż celem jest „wsparcie uchodźców z Ukrainy w oderwaniu się od traumatycznych przeżyć”. „Dorosłym pomożemy poznać podstawowe zwroty języka polskiego i przedstawimy topografię miasta, a z dziećmi będziemy prowadzić zajęcia czytelnicze i edukacyjne, w tym z klockami LEGO, piaskiem kinetycznym czy teatrzykiem kamishibai” - wyjaśnił.
Jak zaznaczył Stańczak, płocka Biblioteka Pedagogiczna już wcześniej zorganizowała zbiórkę książek w jęz. ukraińskim, które uchodźcy mogliby wypożyczać, a także udostępniła dla nich bezpłatnie dostęp do Internetu oraz skanowania, drukowania i kopiowania dokumentów. Organizując i planując kolejne przedsięwzięcia, placówka nawiązała też współpracę z mieszkającą w Płocku ukraińską pedagog, która będzie pomagała podczas pierwszych spotkań z uchodźcami w przełamaniu bariery językowej i psychologicznej oraz wspierała specjalistów w tłumaczeniu.
„Zajęcia edukacyjne nie wymagają biegłej znajomości polskiego, ale na pewno obecność Ukrainki będzie dużym wsparciem dla obydwu stron” - ocenił Stańczak. Dodał zarazem, że w spotkaniach będą mogli uczestniczyć uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają również poza Płockiem, w okolicznych miejscowościach.
Stańczak podkreślił, że rozpoczęta przez płocką Bibliotekę Pedagogiczną zbiórka książek w jez. ukraińskim wciąż trwa. „Jak się okazuje się, nie jest łatwo znaleźć takie wydawnictwa. Dlatego w międzyczasie przygotowaliśmy wydruki części publikacji. Nadal ich jednak poszukujemy i gdyby ktoś zechciał dostarczyć lub przesłać nam ukraińskie książki, nawet używane, w tym beletrystyczne i dla dzieci, także podręczniki, bylibyśmy niezmiernie wdzięczni” - powiedział.
Według danych płockiego Urzędu Miasta, w piątek rano w obiektach należących do samorządu przebywało tam 112 uchodźców z Ukrainy, a dalszych 120, których przyjęły w swych domach i mieszkaniach osoby prywatne, zgłosiło się dotąd do specjalnego punktu rejestracyjnego - zgłoszenia te są jednak dobrowolne, dlatego łączna liczba uchodźców może być tam większa. (PAP)
mb/ mhr/