Europa i świat po 1989 roku

06.04.2018

W polskich szkołach na Litwie wystawa o Józefie Piłsudskim

Wystawa "Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy" Wystawa "Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy"

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w szkołach polskich na Litwie prezentowana jest wystawa "Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy".

Przez ostanie dwa tygodnie miejscem ekspozycji była podwileńska szkoła w Awiżeniach, od piątku będzie pokazywana w szkole w Mejszagole.

"Wystawa w naszych szkołach prezentująca postać marszałka jest bardzo ważną inicjatywą" - powiedział PAP nauczyciel historii w Gimnazjum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Wilnie Waldemar Szełkowski, gdyż - jak zaznaczył - "niestety są tacy, którym nazwisko Piłsudskiego jest całkiem obce; niektórzy tylko je słyszeli i już zapomnieli".

W szkołach polskich na Litwie nauczanie odbywa się według programu ogólnokrajowego tylko z polskim językiem wykładowym. Zgodnie z tym programem nazwisko marszałka Piłsudskiego pojawia się dopiero w 10 klasie, gdy uczniowie poznają historię Litwy XX wieku. Postać Piłsudskiego występuje tu dwukrotnie: o marszałku mówi się w kontekście Bitwy Warszawskiej i konfliktu o Wilno w 1920 roku.

"O Józefie Piłsudskim więcej wiedzą uczniowie, którzy uczęszczają do kółek historycznych, uczestniczą w konkursach i projektach, a także harcerze, którzy często pełnią honorową wartę przy mauzoleum serca marszałka na Wileńskiej Rossie" - mówi Szełkowski. Dlatego "ta wystawa jest doskonałą okazją do zgłębienia naszej wiedzy o wielkim człowieku, naszym rodaku" - dodaje.

Zdaniem Szełkowskiego ekspozycję należałoby też pokazać w szkołach litewskich. "Zauważyłem, że litewscy historycy nieco łagodniej zaczynają postrzegać postać marszałka, coraz częściej wspominają o jego zasługach, mówią, że +to nasz człowiek, chociaż zbłądził w swoim czasie+" - wskazuje Szełkowski.

Organizatorami wystawy przygotowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku są Ambasada RP na Litwie i Instytut Polski w Wilnie.

Wystawa na 19 bogato ilustrowanych planszach prezentuje biografię i dziedzictwo myśli marszałka. Po raz pierwszy na Litwie ekspozycja została zaprezentowana podczas konferencji naukowej "Bez emocji. Polsko-litewski dialog o Józefie Piłsudskim" w wileńskim ratuszu w grudniu 2017 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ulb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL