Ile ważyła zbroja rycerska, czy mundur żołnierza polskiego był zawsze zielony, kto i w jaki sposób sporządzał pisma urzędowe – odpowiedzi na te pytania poznają dzieci uczestniczące w warsztatach muzealnych, które rozpoczną się w poniedziałek w Rzeszowie.
Organizatorem zajęć dla dzieci spędzających ferie w mieście jest Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. W warsztatach mogą brać udział nie tylko grupy zorganizowane, ale także osoby indywidualne, np. rodzice z dziećmi i dziadkami.
Uczestnicy trwających dwa tygodnie zajęć będą rozwiązywać rebusy, tworzyć komiksy, biżuterię z różnych okresów dziejowych, grać w wielkoformatowe gry planszowe, budować z styropianowych cegieł czy odpowiadać na pytania w interaktywnym quizie.
Wśród propozycji muzeum znalazły się m.in. zajęcia „Poznać pana po cholewkach”, w czasie których zapoznają się z kulturą sarmacką, zobaczą oryginalną biżuterię, strój kontuszowy i portrety sarmackie ze zbiorów muzeum; na warsztatach „Grasz w zielone? Tajemnice polskiego munduru” dowiedzą się, czy mundur wojskowy zawsze był zielony, spróbują też zaprojektować własny mundur.
Z kolei zajęcia „Mój ci on…” przybliżą uczestnikom okres średniowiecza w kontekście etosu rycerskiego.
„W trakcie spotkań chcemy zachęcić dzieci do poznania historii własnego miasta oraz historii Polski, proponując oryginalne połączenie elementarnej wiedzy historycznej z zabawą. Nasze propozycje dostarczą sporej dawki emocji, a jednocześnie w wesoły i przystępny sposób utrwalą zagadnienia poznane podczas zajęć” – mówi Agnieszka Opalińska z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Oprócz zajęć odbywających się na terenie muzeum, dzieci wezmą udział też w zajęciach wyjazdowych „Rozmaitości historyczne”, w czasie których np. zbudują z drewnianych puzzli rzeszowski herb, wzniosą budowle z ogromnych styropianowych cegieł.
Zajęcia potrwają przez okres ferii zimowych, czyli od 20 do 31 stycznia. (PAP)
api/ gma/