Kampania 1939

16.08.2013 aktualizacja 18.07.2016

We wrześniu premiera "111" - gry edukacyjnej IPN

Edukacyjną grę planszową "111" autorstwa Karola Madaja i Tomasza Gintera wyda we wrześniu Instytut Pamięci Narodowej. Jej akcja rozgrywa się we wrześniu 1939 r. i odtwarza walkę w obronie polskiego nieba, jaką toczyła m.in. 111 eskadra myśliwska.

Jak poinformowała we wtorek PAP Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN, przygotowywana do wydania planszowa grą historyczna przeznaczona jest dla dwóch osób.

"Niemiecka Luftwaffe atakuje Warszawę. Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców zanim dotrą nad miasto. Z pomocą Polakom przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków" - powiedziała Cichocka.

Natalia Cichocka: "Niemiecka Luftwaffe atakuje Warszawę. Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie niemieckich bombowców zanim dotrą nad miasto. Z pomocą Polakom przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków".

Współautor gry Karol Madaj przyznał, że pomysł na jej założenia narodził się po lekturze książki Marka Rogusza i Mariana Sawickiego: „Zielonka – zapomniane lotnisko września 1939”. „Książka opowiadała między innymi o historii bitew powietrznych w obronie Warszawy. Pomyślałem sobie, że mogę spróbować dostosować mechanikę z gry +303+ do tego tematu. Tak powstała gra +111+, która rozwija zasady zastosowane w grze o Bitwie o Anglię" - powiedział.

Madaj jest też autorem poprzednich gier wydawanych przez IPN. Grę "111" pod względem merytorycznym i graficznym opracował Tomasz Ginter. Współautor książki o lotnisku w Zielonce Marek Rogusz przygotował dołączony do gry artykuł popularnonaukowy.

Premiera „111” odbędzie się 6 września w Warszawie. Cichocka podała, że wydarzeniu temu towarzyszyć będzie kampania promocyjna prowadzona w warszawskich autobusach i tramwajach. Ponadto w dniu premiery na ulice stolicy wyruszy tramwaj z epoki, którym podróżować będą członkowie grupy rekonstrukcyjnej w polskich mundurach. Będą oni rozdawać materiały promocyjne, poświęcone bohaterom powietrznej obrony Warszawy.

Jak poinformowała Natalia Cichocka, gry planszowe i karciane Instytutu Pamięci Narodowej cieszą się niesłabnącą popularnością. Gra „303” zdobyła w 2010 r. tytuł Wojennej Gry Planszowej Roku, a „Kolejka” – tytuł Gry Planszowej Roku 2012. "111" będzie siódmą grą wydaną przez IPN. (PAP)

rpo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL