Szkoła musi się zmieniać tak, jak szybko rozwija się świat, konieczne jest rozwijanie kompetencji 4.0 – powiedziała w środę w Toruniu wiceszefowa MRPiPS Iwona Michałek. Podkreśliła, że zależy jej na współpracy nauki, biznesu i edukacji.
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej patronowała Konwentowi Naukowo-Biznesowemu "Kompetencje 4.0. Edukacja – Biznes – Nauka", w której uczestniczyli nauczyciele i dyrektorzy szkół. Organizatorem przedsięwzięcia była fundacja Instytut Wspierania Nowych Technologii w Toruniu.
"Mnie bardzo zależy, żeby współpracował świat nauki, biznesu i edukacji dla dobra naszego regionu. Z fundacją współpracuję już od kilku lat i ta współpraca jest dobra i efektywna. Fundacja, która jest jeszcze start-upem i będzie nim jeszcze przez rok, należy do tego świata akademickiego. Fundacja została zauważona przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Rozwoju. Oni bardzo szybko się rozwijają i chciałabym, żeby oni byli takim przykładem znakomitego rozwoju. To jest przykład chęci pracy z młodzieżą, z nauczycielami i samorządami" – powiedziała Michałek, będąca posłanką z okręgu toruńskiego.
Wiceminister podkreśliła, że konieczne jest rozwijanie w szkołach kompetencji 4.0, bo – jak powiedziała – bez nich nie pójdziemy do przodu i szkoła musi się zmieniać tak szybko, jak zmienia się świat.
Prezes Instytutu Wspierania Nowych Technologii Paweł Słupski podkreślił, że fundacja, która od 2016 r. zajmuje się nowymi technologiami związanymi z nowymi dronami, doszła do wniosku, że aby pobudzić region i ściągnąć na stałe firmy technologiczne, konieczne jest rozwijanie kompetencji 4.0.
"Zaprosiliśmy nauczycieli i dyrektorów szkół, który chcemy zwrócić uwagę, że warto zacząć budować kompetencje 4.0 na poziomie szkół podstawowych i średnich" – powiedział Słupski. Prezes zaznaczył, że pojęcie kompetencji 4.0 związane jest takimi określeniami, jak przemysł 4.0, gospodarka 4.0, a więc z czwartą rewolucją techniczną, koniecznością rozwijania kompetencji.
W ramach projektu "Kompetencje 4.0 Edukacja – Biznes – Nauka" przewiduje się m.in.: stworzenie platformy internetowej dla podmiotów chcących nawiązać współpracę nauki z biznesem, organizację cyklicznych spotkań naukowo-biznesowych mających służyć wymianie doświadczeń i podejmowaniu współpracy, prowadzenie kampanii informacyjnej dotyczącej współpracy nauki z biznesem.
Projekt został dofinansowany w ramach programu "Dialog", realizowanego z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.(PAP)
Autor: Jerzy Rausz
rau/ joz/