Organizatorzy programu „Cyber.mil z klasą”, specjaliści koordynujący ten projekt i dyrektorzy szkół do niego zakwalifikowanych, spotkali się w czwartek w Warszawie, by określić zasady współpracy między poszczególnymi instytucjami.
Program, zainaugurowany na początku lipca, przewiduje utworzenie w szkołach ponadpodstawowych eksperymentalnych klas o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Do programu "Cyber.mil z klasą" MON zakwalifikowało 16 szkół średnich – po jednej w każdym województwie.
"Dla nas dzisiejsze spotkanie to okazja przede wszystkim do spotkania się nauczycielami, koordynatorami ze szkół, którzy na co dzień mają kontakt z uczniami w nowotworzonych klasach. To okazja, żeby określić ramy naszej współpracy, naszego współdziałania” – powiedział dyrektor biura programu "Zostań żołnierzem RP" gen. bryg. Artur Dębczak.
W ramach projektu wojsko na trzy lata związało się z wybranymi 16 szkołami. "Wybrane klasy są dość ekskluzywne z różnych względów. Do 15 uczniów w klasie, współpraca z jednostkami wojskowymi, odpowiednia średnia ucznia, jak również i szkoły dają nam gwarancje, że uczniowie pozyskają niezbędną wiedzę specjalistyczną, ale również i wojskową" - zaznaczył Dębczak.
Jak powiedział, głównym celem programu jest wykształcenie kandydatów do korpusów osobowych kadry zawodowej, a także naukowej Sił Zbrojnych RP. "Mamy nadzieję, że większość z absolwentów w przyszłości pomyśli o pracy między innymi w tworzonych wojskach obrony cyberprzestrzeni, ale i nie tylko" – dodał.
Dyrektor LO im Władysława Broniewskiego w Świdniku Stanisław Stefańczyk zakwalifikowanie do programu określił jako "wielkie wyróżnienie i szansę dla szkoły, i dla uczniów z województwa lubelskiego", którzy mogą korzystać z internatu.
"Przedstawiony nam dzisiaj na konferencji program nauczania oceniam jako bardzo obiecujący. Uczniowie zdobędą bardzo dużo wiedzę, jeżeli chodzi o informatykę, cyberbezpieczeństwo, ponadto będą mogli łatwiej dostać się na studia techniczne, informatyczne, na WAT" – powiedział, podkreślając wysokie wymagania stawiane przy rekrutacji do klasy o tym profilu. Dyrektor zaznaczył, że kierowana przez niego szkoła reprezentuje wysoki poziom matematyki i informatyki, zatrudnia też pracowników naukowych z Politechniki Lubelskiej, „którzy dodatkowo uzupełniają wiedzę uczniów”. Zwrócił uwagę, że szkoła otrzyma wsparcie w postaci wyposażenia pracowni komputerowej i oprogramowania.
Na korzyści płynące z nauki w 15-osobowych klasach w pracowniach przygotowanych do nauki technik informatycznych zwróciła też uwagę dyrektor LO im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim Małgorzata Górecka-Smolińska. Podkreśliła, że uczniowie będą mieli równiez możliwość uczenia się zgodnie z planem nauczania odmiennym niż typowe plany dla poszczególnych profili. Wyraziła przekonanie, że kandydatów spełniających wymagania będzie więcej niż miejsc w klasie.
Opracowany przez MON program "Cyber.mil z klasą" polega na utworzeniu i prowadzeniu w szkołach ponadpodstawowych – w formie eksperymentu pedagogicznego – klas o profilu "Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne". Program prowadzony będzie przez trzy pierwsze lata nauki w danym typie szkoły (licea i technika).
Każda klasa może liczyć nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji.
Szkołom zakwalifikowanym do programu MON zapewni wsparcie dydaktyczne i finansowe.
Uczniowie mają zdobyć wiedzę i kompetencje z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
W pierwszej konferencji koordynatorów profilowanych klas cybernetycznych oprócz przedstawicieli szkół wzięli udział organizatorzy projektu z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, Wojskowej Akademii Technicznej, jednostek patronackich podległych NCBC oraz Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej koordynującego projekt.
W lutym ub. r. MON zainaugurowało program Cyber.mil.pl, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni m.in. poprzez tworzenie struktur odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, edukację, podnoszenie bezpieczeństwa systemów używanych przez MON i wojsko. W ramach programu powołano NCBC, powstałe z połączenia Narodowego Centrum Kryptologii i Inspektoratu Informatyki.(PAP)
autor: Jakub Borowski
brw/ mok/