Wykład "Policjanci w Polskim Państwie Podziemnym na Podkarpaciu” oraz wernisaż fotografii historycznej – to jedne z licznych wydarzeń, jakie przygotował rzeszowski oddział IPN z okazji przypadającego w czwartek Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jak poinformowała PAP Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału Instytutu, obchody rozpoczną się od mszy świętej w kościele farnym w Rzeszowie. "Następnie odbędzie się uroczysty apel pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych przy al. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie" – dodała.
W Tyczynie, w miejscowym zespole szkół, wykład wygłosi pracownik IPN Piotr Szopa. Prelekcja pt. "Policjanci w Polskim Państwie Podziemnym na Podkarpaciu" połączona będzie z wernisażem fotografii historycznej "Policjanci w służbie Niepodległej". Dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Rzeszowie IPN przygotował pokaz filmu "Wyklęty" w reżyserii Konrada Łęckiego. Film ten będzie można obejrzeć bezpłatnie również 13 marca w kinie Zorza, przed pokazem odbędzie się prelekcja historyka.
W czwartek odbędą się też zajęcie poświęcone Żołnierzom Niezłomnym w sali pamięci na Zamku Lubomirskich. Wezmą w nich udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie.
Natomiast w Jaśle odbędzie się prelekcja dr. Krzysztofa Kaczmarskiego poświęcona działalności antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie. Prelekcja zostanie wygłoszona podczas sesji naukowej poświęconej pamięci Adama Lazarowicza i Żołnierzy Wyklętych. Sesję poprzedzi uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Adama Lazarowicza, absolwenta I LO w Jaśle.
W czwartek wieczorem ulicami stolicy Podkarpacia przejdzie VII Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, organizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską.
Jak poinformował PAP rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego por. Witold Sura, w czwartek na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się koncert "Niezłomni Wojownicy Rzeczypospolitej". "W koncercie gośćmi honorowymi będą weterani walk o niepodległość Rzeczypospolitej: Stanisław Rusek ps. Tęcza, Kazimierz Rzucidło ps. Kowal, Józef Lis ps. Tajfun oraz Edward Pieczonka ps. Zegarek" – dodał Sura.
Uroczystości związane z dniem żołnierzy wyklętych odbywać się będą również w kolejnych dniach. W Krośnie w najbliższy poniedziałek, 5 marca, będzie miał miejsce wykład dra Krzysztofa Tochmana poświęcony majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu ps. Zapora.
W tym samym dniu, w Skopaniu, w Środowiskowym Domu Kultury, odbędzie się z kolei prelekcja dr. Mirosława Surdeja pt. "Działalność antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie" oraz pokaz filmu dokumentalnego "Kwatera Ł" w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został uchwalony przez parlament i jest obchodzony od 2011 roku. Święto przypada 1 marca, w rocznicę stracenia w 1951 roku przez bezpiekę siedmiu przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" – kierownictwa ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
W więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie śmierć ponieśli: pułkownik Łukasz Ciepliński, major Mieczysław Kawalec, major Adam Lazarowicz, kapitan Józef Batory, kapitan Franciszek Błażej, kapitan Józef Rzepka i porucznik Karol Chmiel.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są żołnierze tworzący powojenną konspirację, byli najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. (PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ aszw/