Ruszyła kolejna, już 19. odsłona, konkursu Ośrodka KARTA: Historia Bliska, skierowana do młodzieży szkolnej. Jej temat brzmi, podobnie jak w roku ubiegłym: „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”. Termin na przesłanie prac mija 15 czerwca 2016 r.
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Autorami prac mogą być wyłącznie zespoły, co najmniej 3-osobowe. Uczniom mogą i powinni pomagać dorośli, np. nauczyciele, bibliotekarze, archiwista, student, czy członek rodziny. Osoby dorosłe nie mogą jednak stanowić większości zespołu (nie więcej niż w proporcji jeden dorosły opiekun/opiekunka na troje uczniów). Jeśli przynajmniej jeden z uczniów ma ukończone 18 lat i może pełnić rolę lidera zespołu dodatkowa opieka nie jest konieczna.
Temat konkursu brzmi: „Historia bliska – nieodkryta, nieopowiedziana, niewysłuchana…”. Praca musi więc dotyczyć historii bliskiej w czasie lub przestrzeni, czyli lokalnej, czegoś co wydarzyło się w najbliższej okolicy lub miało związek z miejscową społecznością, historia, która będzie przedstawiona w pracy, nie zaś jest powszechnie znana. Może to być jakaś lokalna tajemnica, ważne, ale zapomniane czy niedocenione lub niedostrzeżone wydarzenie, można też przedstawić sylwetkę niezwykłej osoby. Nie musi to być opis wielkiego wydarzenia politycznego, np. bohaterskiego czynu z okresu wojny, uczniowie mogą przygotować pracę pokazującą jakieś zdarzenie ze sfery kultury lub nauki, sportu, czy życia codziennego.
Prace mogą mieć różną formę: może to być tekst lub kolaże tekstu i ikonografii (w formacie PDF), film, audycja radiowa, prezentacja lub wystawa multimedialna. Wszystkie prace muszą spełniać wymogi „formuły ‘35”, to znaczy, że długość filmu lub audycji radiowej nie może przekraczać 35 minut, slajdów lub obiektów nie może być więcej niż 35, a tekst może mieć maksymalnie 35 stron.
Prace należy przesyłać do 15 czerwca 2016 r., za pomocą specjalnego formularza uruchomionego na stronie: www.historiabliska.pl.
Jury oceniające prace, składające się z wybitnych ekspertów i badaczy historii, będzie brać pod uwagę szereg aspektów, oprócz formalnych, m.in dotyczących wielkości i formy pracy, czy jest ona zgodna z tematem i czy źródła w niej wykorzystane miały lokalny charakter oraz czy respektowane jest prawo autorskie i zasady etyki przy korzystaniu ze źródeł, także zaczerpniętych z internetu.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty jesienią 2016 r., podczas uroczystej gali w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, publicznie zostaną ogłoszone wyniki.
Przewidywana pula nagród to ok. 20.000 zł. Oprócz nagród pieniężnych i rzeczowych, organizatorzy mogą też nagrodzić najlepszych uczestników (niekoniecznie tylko tych, których wyróżniło jury) w inny sposób, proponując im np. udział w seminariach, warsztatach, konkursach, stażach, projektach, publikacjach, czy prezentacjach.
Wszelkie informacje i materiały o konkursie można znaleźć na portalu: www.historiabliska.pl
Patronem medialnym konkursu jest portal historyczny dzieje.pl.
Źródło: Ośrodek KARTA
rda/