Młodzież z sześciu szkół z całej Polski została nagrodzona w ramach XVIII edycji konkursu „Historia Bliska”. Na konkurs nadesłano łącznie 50 propozycji; w tym roku jury nie zdecydowało się na przyznanie I nagrody.
II nagrody otrzymała młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu za film „Nie tylko NN”, uczniowie z XXVIII Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu za film „Jezioro Krwi” oraz grupa z Liceum Ogólnokształcącego przy ZSP w Zawadzkiem za prezentację „Chłopiec z Ozimka i jego amerykański sen”.
"Większość poznaniaków nie wie, w jakich dramatycznych okolicznościach powstało chętnie odwiedzane dziś przez mieszkańców miasta jezioro Rusałka. Ludzie myślą, że to jest jezioro polodowcowe. Tymczasem powstało ono dzięki niewolniczej pracy Żydów, których zmusili do tego Niemcy. Wielu z nich zginęło podczas robót” - mówili PAP młodzi twórcy filmu „Jezioro Krwi”.
Młodzież z XXVIII Liceum Ogólnokształcącego do udziału w konkursie namówiła nauczycielka historii. „Przekonaliśmy się, że jesteśmy w stanie zrobić taki film. Poznaliśmy się też lepiej jako grupa znajomych. Ponadto dobrze się bawiliśmy i zgłębiliśmy historię II wojny światowej w Poznaniu i w Wielkopolsce” - zaznaczyli młodzi ludzie.
„Historia bliska” to konkurs kierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest przygotowanie prac dotyczących historii lokalnej. Jak zaznaczają organizatorzy, nie musi to być wydarzenie z obszaru tzw. wielkiej historii. Istotne jest to, by miało ono wagę dla dziejów lokalnych. Praca nie musi mieć formy pisemnej – może to być film, audycja radiowa, prezentacja czy wystawa multimedialna.
III nagrodę przyznano młodzieży z: VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku za pracę pisemną „Nieznana, rodzinna historia sprzed wieku – bieżeństwo”; Technikum nr 8 w Olsztynie za pracę pisemną „Trudne spotkanie. Relacje między Warmiakami i Mazurami a napływową ludnością polską w latach 40. XX wieku”; IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu za pracę pisemną „Czarna Pani”.
Poza tym, jury konkursowe zdecydowało się wyróżnić jeszcze 10 grup młodzieży z: Zespoły Szkół w Subkowach za pracę pisemna „Detektywi historii – początek... czyli subkowskie dzieje nieopowiedziane”; I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach za film „Zapomniane państwo”; II Liceum Ogólnokształcącego im. Konstytucji 3 Maja w Krośnie za pracę pisemną „Zaginiona Kultura Iwonicza”; Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za pracę pisemną „Blaknąca historia w dwóch miastach, czyli o niknących napisach na budynkach w Mosinie i Luboniu”; Gimnazjum nr 6 im. Polskich Nauczycieli Tajnego Nauczania w latach 1939-1945 w Koszalinie za pracę pisemną „Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie – bliska historia Franciszka Strzeleckiego”; VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Białymstoku za pracę pisemną „Z Białegostoku na Westerplatte”; PG Zwoleń za pracę pisemną „Wysadzeni”; Gimnazjum w Toszku za pracę pisemną „Siostra Sigisberta i klasztor sióstr Boromeuszek w Toszku”; II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu za film „Chwała przemija – ekshumacja niemieckich żołnierzy zamordowanych w styczniu 1945 roku w gminie Czastary”; Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych za film „Śląski Katyń”.
„Historia bliska” to konkurs kierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników jest przygotowanie prac dotyczących historii lokalnej. Jak zaznaczają organizatorzy, nie musi to być wydarzenie z obszaru tzw. wielkiej historii. Istotne jest to, by miało ono wagę dla dziejów lokalnych. Praca nie musi mieć formy pisemnej – może to być film, audycja radiowa, prezentacja czy wystawa multimedialna. Od 1999 roku konkurs „Historia Bliska” jest elementem EUSTORY — międzynarodowej sieci niezależnych historycznych konkursów dla młodzieży z Europy
Nagrodzone i wyróżnione prace będzie można znaleźć w całości lub we fragmentach na portalu www.historiabliska.pl.
Organizatorem konkursu jest Ośrodek KARTA.
Patronem medialnym konkursu jest portal historyczny dzieje.pl.
jur/ ls/