Polska po 1989 roku

20.09.2018

A. Zalewska: chcemy być przy dyrektorach szkół i ich wspierać

Nie chcemy nikogo kontrolować, chcemy być przy dyrektorach i wspierać ich, od tego jest kurator i wizytator - mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska w czwartek do dyrektorów szkół podczas konferencji zorganizowanej przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

"Instytuty, eksperci kuratorzy potrafią reagować na to, w jaki sposób wdrażana jest reforma edukacji, wsłuchiwać się w głosy zaniepokojenia. Zaniepokojenie bardzo często wynika z faktu nieczytania do końca (przepisów – PAP), a nie z różnych obiektywnych trudności" – powiedziała Zalewska podczas konferencji "Jak organizować i prowadzić proces kształcenia i wychowania w szkole?".

"Jesteśmy nie tylko po to, by tworzyć przepisy, nie tylko mówić, że są to dobre przepisy i mają odpowiadać na potrzeby dzieci, ale również musimy być przy ich wdrażaniu – rekomendować, monitorować i być wsparciem. Od trzech lat mamy kuratoria z prawdziwego zdarzenia, prawdziwy nadzór pedagogiczny" – zaznaczyła minister.

"My nikogo nie chcemy kontrolować, my chcemy być przy dyrektorze, być razem z samorządem, odpowiadać za proces dydaktyczny" – zadeklarowała szefowa MEN. Jak mówiła, gdy dyrektorzy mają kłopoty, np. z ułożeniem planu, z rozłożeniem zajęć popołudniowych, "to po prostu wizytator tam jest, kurator jest".

"Sugerują różnego rodzaju warsztaty, szkolenia wewnątrzszkolne, nawet szkoleniowe rady pedagogiczne. Tak właśnie postrzegamy proces dydaktyczny" – powiedziała Zalewska. "Mam nadzieję, że dziś powstanie wiele pomysłów, rekomendacji, po to, by je później upowszechniać" – dodała.

"Chcemy też dyrektorom, rodzicom przypomnieć, kto za co odpowiada. Samorządom zwracamy uwagę – i uwierzcie mi w większości Polski tak to się dzieje – że po to, by była jedna zmiana, nie można likwidować szkół. Skutecznie zatrzymaliśmy ten proces. Nie może być tak, że obok stoją dwa budynki – jeden pustoszejący, przygotowany do sprzedaży, a obok w drugim uczniowie uczą się na dwie zmiany. Jest dobry moment, by to wybrzmiewało, by przypominać o tym obowiązku, o odpowiedzialności finansowej za nieruchomości" – powiedziała minister.

Przypomniała, że MEN wspiera samorządy wieloma różnymi projektami. Mówiła o szerokopasmowym internecie, multimedialnych tablicach, gabinetach przedmiotowych. "Ostatnio poinformowaliśmy o tym, że 200 placówek będzie uczestniczyć w programie +Dostępność plus+" – dodała. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL