Dzięki waszej wrażliwości i życzliwości otaczający nas świat staje się lepszy - napisała w środę, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, minister edukacji narodowej Anna Zalewska w liście do uczniów działających w szkolnych kołach wolontariatu i opiekunów szkolnego wolontariatu.
"Każdego roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To okazja, aby wyrazić szczególną wdzięczność wszystkim tym, którzy angażują się w bezinteresowną pomoc innym. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to także święto uczniów i nauczycieli, którzy w ramach kół wolontariatu podejmują działania na rzecz społeczności szkolnych i lokalnych" - napisała Zalewska.
"Wolontariat jest niezwykłą formą pomocy. Kształtuje wrażliwość i zachęca do budowania trwałych relacji. Wolontariusze zgodnie przyznają, że pomoc innym uczy większej otwartości, samodzielności, współdziałania w grupie. Dzięki wolontariatowi zyskują nowe doświadczenie i aktywnie włączają się w sprawy swoich społeczności. Jestem przekonana, że pożytki płynące z pomagania innym znacie najlepiej z własnego doświadczenia" - zaznaczyła.
Minister przypomniała, że wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę wolontariat pełni w rozwoju społecznym i emocjonalnym młodych ludzi, a także zachęcała uczniów do podejmowania działań na rzecz innych. "W tym roku zaprosiłam wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe do włączenia się w akcję +Razem na Święta+ i zaangażowania w przedświąteczny wolontariat. Wierzę, że okres poprzedzający Boże Narodzenie to najlepszy czas, aby okazać wsparcie osobom starszym, chorym, samotnym i potrzebującym pomocy" - dodała.
"Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza pragnę serdecznie podziękować nauczycielom i uczniom-wolontariuszom za pomnażanie wspólnego dobra. Dzięki Waszej wrażliwości i życzliwości otaczający nas świat staje się lepszy. Podejmowane przez Was działania przyczyniają się do budowania prawdziwych relacji i trwałych więzi opartych na ludzkiej solidarności" - czytamy w liście szefowej MEN do uczniów i nauczycieli wolontariuszy.
"W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza życzę Wam wytrwałości oraz konsekwencji, a także nieustającej satysfakcji płynącej z pracy na rzecz innych. Mam nadzieję, że każdy dobry uczynek spotka się z uznaniem i wdzięcznością, dając Wam siłę do podejmowania nowych działań. Wszystkiego dobrego!" - napisała Zalewska.
W akcji "Razem na Święta" mogą wziąć wszystkie polskie szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe w kraju i za granicą, które zorganizują działania w ramach przedświątecznego wolontariatu.
Szkoły, które zechcą włączyć się do niej mogą m.in. zorganizować spotkanie przedświąteczne dla osób samotnych lub potrzebujących w szkole, w domu seniora lub w domu dziecka; przygotować drobne upominki świąteczne i obdarować nimi osoby samotne, chore lub potrzebujące; zorganizować zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt; pomóc osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach lub zorganizować imprezę integracyjną dla całej społeczności szkolnej lub lokalnej.
MEN zachęca również do dzielenia się przykładami działań realizowanych przez przedszkole, szkołę lub placówkę oświatową. Zdjęcia i informacje dotyczące akcji można zamieszczać na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych z hasztagiem #RazemNaŚwięta.
Od kilku lat resort edukacji nadaje hasła kolejnym latom szkolnym, zwracając uwagę na kwestie, które w danym roku powinny być priorytetem. Wśród nich znalazł się wolontariat - rok szkolny 2016/2017 ogłoszony został właśnie "Rokiem Wolontariatu" w polskich szkołach.
W ubiegłym roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza MEN opublikowało "Poradnik wolontariusza" przybliżający zasady organizacji szkolnego wolontariatu. Poradnik został przygotowany na zlecenie ministerstwa przez Caritas Polska. Broszura przybliża zasady organizacji szkolnego wolontariatu zgodnie z przepisami Prawa oświatowego. W poradniku znalazły się informacje m.in. o radzie wolontariatu, obowiązkach dyrektora i opiekuna wolontariatu czy współpracy szkoły z organizacjami pozarządowym. Broszura zawiera także przykładowy scenariusz zajęć oraz ćwiczenia dla uczniów różnych grup wiekowych.
Wolontariat to świadoma, bezinteresowna działalność na rzecz innych lub całego społeczeństwa. Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że odsetek wolontariuszy wśród Polaków jest niezmienny - w działalność społeczną angażuje się co piąty z nas; najczęściej osoby młode, dobrze wykształcone, ze stabilną sytuacją materialną. Wolontariat kojarzony jest najczęściej z pomocą osobom w potrzebie, z pracą w hospicjum, zbieraniem pieniędzy na ważne społecznie cele lub pracą w schronisku dla zwierząt.
W ustawie Prawo oświatowe zapisano, że organizacja i realizacja działań wolontariackich odbywa się według zasad określonych w statucie szkoły. Samorządowi uczniowskiemu umożliwiono, w porozumieniu z dyrektorem szkoły lub placówki, podejmowanie działań z zakresu wolontariatu. Ponadto dla sprawnej koordynacji tych zadań samorząd uczniowski może ze swojego składu wyłonić radę wolontariatu. Ta z kolei może pełnić funkcję społecznego organu szkoły, który wybiera, opiniuje oferty działań, diagnozuje potrzeby społeczne w środowisku szkolnym lub otoczeniu szkoły.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza ogłoszony został w 1985 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym.(PAP)
Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ krap/