Europa i świat po 1989 roku

20.07.2019

Zmarła węgierska filozofka Agnes Heller

Wybitna węgierska filozofka Agnes Heller zmarła w piątek w wieku 90 lat – poinformowała Węgierska Akademia Nauk (MTA). Heller, która była uczennicą Gyoergya Lukacsa, przez wiele lat wykładała m.in. w Nowym Jorku.

Urodzona w 1929 r. w Budapeszcie w rodzinie żydowskiej, Heller przeżyła Holokaust, ale większość członków jej rodziny zginęła w obozach koncentracyjnych.

Agnes Heller od 1947 r. studiowała pod kierunkiem marksistowskiego filozofa i teoretyka literatury Gyoergya Lukacsa, a później pracowała na wydziale, który prowadził. jest uważana za jedną z głównych postaci budapeszteńskiego koła filozoficznego w latach 60.

Po zdławionej przez wojska sowieckie rewolucji węgierskiej 1956 r. została wraz z Lukacsem zwolniona z uczelni z przyczyn politycznych.

W 1977 r. wraz z mężem filozofem Ferencem Feherem wyemigrowała do Australii. Wykładała w wielu uniwersytetach, m.in. w New School of Social Research w Nowym Jorku.

Wróciła na Węgry w 1989 r. po upadku komunizmu. Pisała o filozofii historii i moralności, a także o teorii nowoczesności. Była zwolenniczką liberalnej demokracji i zdecydowaną przeciwniczką rządów premiera Viktora Orbana.

Według węgierskich mediów, Heller zmarła pływając w Balatonie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL