Chciałbym, żeby w terminie odbyły się wszystkie, albo jak najwięcej zaplanowanych egzaminów. Będziemy starali się, żeby zespoły rezerwowe, w tych miejscach, w których nauczyciele zdecydują się protestować, łagodziły skutki tego protestu – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
Okupujący małopolskie kuratorium oświaty nauczyciele rozpoczną w poniedziałek głodówkę, mimo mającej się w tym dniu odbyć Rady Dialogu Społecznego – poinformowała w piątkowej rozmowie w RMF rzecznik sekcji oświaty małopolskiej Solidarności Jolanta Zawistowicz.
300 przedstawicieli środowiska naukowego i byłych opozycjonistów Solidarności przesłało w piątek do Ministerstwa Edukacji Narodowej „Apel do nauczycieli". Sygnatariusze zwracają się w nim do pracowników oświaty, aby nie strajkowali podczas egzaminów.
W Krakowie powstało Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszym z jego przedsięwzięć będzie stypendium – 12 tys. zł – przyznawane młodym, zdolnym ludziom, którzy myślą nieszablonowo i „idą pod prąd”.
Odbudowujemy prestiż zawodu nauczyciela – powiedziała w piątek wiceminister edukacji Marzena Machałek. Zapewniła, że MEN przygotuje plan poprawy sytuacji finansowej nauczycieli, który będzie uzgadniany ze związkami zawodowymi i z samorządami.
Wdrażanie przepisów zawartych w Konstytucji dla Nauki było głównym tematem obrad Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, które odbyły się w piątek na Uniwersytecie Łódzkim. Swoje doświadczenia i plany zaprezentowało kilkudziesięciu przedstawicieli uczelni z całego kraju.
Upowszechnianie zmian w szkolnictwie branżowym to główny cel Podlaskiego Kongresu Zawodowego zorganizowanego w piątek w Białymstoku. Wzięli w nim udział przedstawiciele szkół, organizacji, firm i parlamentarzyści PiS.
Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim apelował o porozumienie z nauczycielami – powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Zapewnił, że prezydent robi „to, co leży w zakresie jego kompetencji”, ale za budżet państwa odpowiada premier i szef MF.
Jesteśmy z nauczycielami, ale przede wszystkim jesteśmy z uczniami – podkreśliła w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jesteśmy cały czas w dialogu, ale prosimy nauczycieli, byśmy rozmawiali spokojnie, w miejscach do tego przeznaczonych – zaapelowała.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zaapelował w czwartek o ponadpartyjny sojusz i porozumienie, aby nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe rosły systematycznie, w tempie szybszym niż zakłada algorytm ustawy 2.0.