Inne

11.01.2013 aktualizacja 18.07.2016

Komedia "Być jak Kazimierz Deyna" w marcu w kinach

Komedia obyczajowa "Być jak Kazimierz Deyna", uhonorowana w 2012 r. główną nagrodą na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", trafi 1 marca do kin. To historia o dorastaniu i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu, z postacią znanego piłkarza w tle.

Komedię wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz. Postać Deyny jest w jej filmie pretekstem do opowieści o dojrzewaniu głównego bohatera, który rodzi się w 1977 roku, dorasta w burzliwych czasach transformacji, a w nowe tysiąclecie wchodzi jako dorosły mężczyzna, zakładając własną rodzinę.

Bohater komedii, Kazik, przychodzi na świat w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 r. Ojciec Kazika bierze to za znak: postanawia, że jego syn zostanie następcą legendarnego piłkarza.

Wspólne treningi nie przynoszą specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy w piłkarski talent syna. Również szkolenie chłopca pod okiem profesjonalnego trenera, miejscowego rolnika, wykazuje, że futbol nie jest powołaniem chłopaka.

Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że - musi znaleźć w życiu własną drogę. Choć nigdy nie zostanie piłkarzem, postawa i niezłomność Deyny staną się dla niego życiowym drogowskazem.

"Zrozumiałem, że trzeba żyć i pracować tak ciężko, jak się tylko potrafi, nawet jak gwiżdże na nas cały stadion. Zrozumiałem, że trzeba być jak Kazimierz Deyna w siedemdziesiątym siódmym" – mówi bohater w jednej ze scen.

"Nie ma w tej historii narzekania, biadolenia i utyskiwania na spadek po rodzicach i dziadkach. Na trudne życie pokolenia trzydziestolatków w postkomunistycznym kraju. Kazik opowiada swoją historię z dystansem i humorem" - podkreśliła reżyserka.

Komedia "Być jak Kazimierz Deyna" wygrała ubiegłoroczny Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", zdobywając Grand Prix "Wielki Jantar".

W obsadzie filmu są m.in.: Marcin Korcz, Aleksander Staruch, Przemysław Bluszcz, Gabriela Muskała, Jerzy Trela, Małgorzata Socha, Piotr Głowacki i Michał Żurawski. Scenariusz komedii napisali wspólnie Anna Wieczur-Bluszcz i Radosław Paczocha.(PAP)

jp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL