Film fabularny "Mydło", dokumenty "Ostatni poganie Europy" oraz "Magia olsztyńskiego Zatorza" i animacja "Miasto nad Łyną - krótka historia Olsztyna" otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Fundusz dysponuje budżetem pól miliona zł.
Jak poinformował podczas konferencji we wtorek szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumił Osiński spośród dofinansowanych produkcji dwie to debiuty.
Podał, że oceny formalnej i merytorycznej projektów filmowych zgłoszonych do dofinansowania dokonali trzej niezależni eksperci: krytyk filmowy i wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI Barbara Hollender, pisarz i scenarzysta filmowy Włodzimierz Kowalewski oraz producent filmowy Sławomir Rogowski. Komisja konkursowa przy wyborze produkcji brała pod uwagę ocenę merytoryczną ekspertów, ale także m.in. etap produkcji filmu, liczbę dni zdjęciowych planowanych na Warmii i Mazurach a także dotychczasowy dorobek producenta i reżysera.
W kategorii filmów fabularnych dofinansowanie otrzyma film pt. "Mydło" w reżyserii debiutującej w fabule Małgorzaty Imielskiej. Jak podają twórcy, film dotykać ma tak ważnych spraw jak społeczne sieroctwo, agresja ale mówi też o potrzebie bliskości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. To historia 15-latki wychowanej w domu dziecka, która rozpaczliwie poszukuje biologicznej matki.
Pieniądze z Regionalnego Funduszu Filmowego postanowiono przyznać dwóm filmom dokumentalnym. "Ostatni poganie Europy" w reżyserii braci Lairisa i Raitisa Abele to koprodukcja łotewsko-polska twórców nominowanych do Oskara w 2016 r. za krótki film "Castratus de Boar". W obrazie "Ostatni poganie Europy" przewodnikiem jest kupiec Lars z Gotlandii, który podróżuje po południowo -wschodnich wybrzeżach Bałtyku. Razem z nim widzowie poznają grody i osady dawnych ludów zamieszkujących ten region, ich zwyczaje, tradycje i prawa. Zdjęcia kręcono m.in. w Elblągu nad Zalewem Wiślanym oraz nad jeziorami.
Kolejnym dokumentem dofinansowanym z funduszu ma być film "Magia olsztyńskiego Zatorza" w reżyserii debiutującego w tej roli Józefa Burniewicza- grafika i satyryka. Jak podają twórcy, będzie to pionierska próba przeniesienia na ekran rzeczywistości, w jakiej dorastały dzieci z powojennego wyżu demograficznego urodzone i mieszkające na olsztyńskim Zatorzu. Twórcy chcą wyeksponować specyfikę osiedla, jego magię, cechy charakterystyczne pod względem urbanistycznym.
Ostatnim obrazem, jaki ma otrzymać dofinansowanie, to animacja "Miasto nad Łyną - krótka historia Olsztyna" w reżyserii Andrzeja Wojnacha. Bohaterami filmu są postaci Smętek i Kłobuk, prezentujący historię miasta nad Łyną od średniowiecza do czasów współczesnych.
Podobnie jak w roku 2017, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy w tym roku na dofinansowanie produkcji filmowych otrzymał kwotę 500 tys. zł z budżetu samorządu województwa.
W ubiegłym roku jednym z filmów, które uzyskały dofinansowanie był debiut fabularny Piotra Domalewskiego "Cicha Noc", zrealizowany na Warmii. Obraz o trudnych relacjach rodzinnych w kontekście emigracji zarobkowej Polaków obecnie otrzymał nominacje do Polskich Nagród Filmowych Orłów 2018. Był zdobywcą Złotych Lwów na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. (PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
edytor: Paweł Tomczyk
ali/ pat/