Kultura i sztuka po 1989 roku

27.08.2017

Bytom Film Festival – od 7 września

Warsztaty, wykłady, pokazy, spotkania z autorami oraz konkursy: filmowy i dla krytyków – to atrakcje Bytom Film Festival, który rozpocznie się 7 września i potrwa trzy dni. Impreza jest dedykowana nie tylko filmowcom, ale też piszącym i mówiącym o kinie.

Podczas tegorocznej, trzeciej edycji, organizatorzy chcą w szczególny sposób sposób upamiętnić zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Wajdę.

Bytom Film Festival, nazwany także Festiwalem Popularyzatorów Filmowych, pierwszą edycję miał w 2014 r. Organizatorzy chcą dzięki tej imprezie odkrywać i dzielić się śląską kinematografią, a także doceniać zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, zajmujących się promocją i krytyką kina. Na bytomskich scenach spotykają się nie tylko filmowcy, ale też blogerzy, recenzenci i krytycy.

Jak zapowiedzieli organizujący festiwal Michał Tyszkiewicz i Katarzyna Panas, widzowie w tym roku będą mogli podczas pokazów zapoznać się z najnowszymi technologiami stosowanymi w kinematografii, m.in. Virtual Reality. Obejrzą też filmy wybitnych twórców polskiego kina.

„Tegoroczna edycja festiwalu będzie wyjątkowa. Chcemy przede wszystkim upamiętnić jednego z najwybitniejszych reżyserów – Andrzeja Wajdę” - mówiła podczas konferencji prasowej zapowiadającej Katarzyna Panas, która jest koordynatorem ds. artystycznych tej imprezy.

Podczas festiwalu publiczność będzie mogła zobaczyć jedno z największych dzieł Wajdy - „Ziemię obiecaną”. Organizatorzy chcą wyjść poza tradycyjne sale kinowe - ten film widzowie zobaczą w scenerii bytomskiego sądu. Ten gmach z połowy XIX w. wyróżnia się trzykondygnacyjnym dziedzińcem z krużgankami, nakrytym przeszklonym dachem.

W ramach festiwalu organizowane są dwa konkursy: filmowy i krytyków. Uczestnicy tego pierwszego powalczą o Bytomskie Lwy w trzech kategoriach: fabuła, dokument oraz eksperyment/animacja. W drugim konkursie ocenianie będą nie tylko recenzje filmów, ale także blogi, które najbardziej spodobają się publiczności. Do konkursu zgłosiło się ponad 130 filmów, jak również ponad 70 blogów i recenzji.

Organizatorem Bytom Film Festiwal jest Towarzystwo Miłośników Bytomia, zaś partnerami wydarzenia są m.in. samorząd Bytomia, Bytomskie Centrum Kultury, Teatr Rozbark, Miejska Biblioteka Publiczna, Opera Śląska i Muzeum Górnośląskie.(PAP)

agg/ kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL