22 filmy z całego świata poruszające temat łamania praw człowieka będzie można zobaczyć podczas trzech dni Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”, który w środę rozpoczął się w Rzeszowie. Festiwal po raz 12. organizuje WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Jak poinformował rzecznik uczelni Przemysław Pawlak, na festiwalu będzie można zobaczyć filmy m.in. z Danii, Finlandii, Chin, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kambodży, Polski, USA, Zimbabwe, Włoch, Niemiec i Szwecji. Ocenił, że Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą jest jednym z największych w Polsce. Każdego roku w projekcjach i imprezach towarzyszących uczestniczy kilka tys. osób, głównie studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
"Wśród propozycji są filmy opowiadające o dramacie afgańskiej nastolatki, od której zależy los rodziny obawiającej się deportacji z Danii, o cmentarzysku łodzi i ich rosnących cenach na Lampedusie, którymi afrykańscy migranci przepłynęli do Europy. Uczestnicy festiwalu będą mogli zobaczyć historie prania pieniędzy w Zimbabwe, utylizacji niewypałów po fińsku i historię dwóch nowojorskich wysp, na których są wysypisko śmieci i cmentarz dla bezdomnych" – wymieniał Pawlak.
Będzie także mowa o nowych technologiach w służbie praw człowieka, a wśród polskich obrazów znalazł się reportaż z akcji blokowania harwesterów w Puszczy Białowieskiej.
Podczas tegorocznego festiwalu zaplanowano również trzy wykłady o tematyce praw człowieka. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Desi Rinpoche – bliski współpracownik Dalajlamy XIV, który opowie o "Mocy współczucia". Będzie także mowa o "Prawach kobiet i próbach ich ograniczenia w XXI wieku" oraz o "Społecznych aspektach dyskryminacji".
W pierwszym dniu festiwalu odbędzie się finał XII Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka, w którym brali udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic.
Wstęp na wszystkie projekcje oraz wykłady festiwalowe jest bezpłatny.
Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy ze Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku festiwal w Polsce już po raz 16. Uczestniczą w nim organizacje pozarządowe i ośrodki akademickie. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka. (PAP)
Autor: Agnieszka Pipała
api/ krap/