Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2018

Film „Dobra zmiana” otworzy 28. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu

Projekcja filmu „Dobra zmiana” i spotkanie z jego reżyserem Konradem Szołajskim rozpoczną we wtorek w Łodzi 28. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Do piątku jego uczestnicy będą mogli obejrzeć w sumie 96 filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Organizowany w Łodzi od 1990 roku Festiwal poświęcony jest popularyzacji niekomercyjnej gałęzi przemysłu filmowego, jaką stanowi kino dokumentalne.

"W Muzeum Kinematografii, które jest organizatorem festiwalu oraz w Art Inkubatorze, widzowie zobaczą prawie 100 filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Twórcy 23 filmów i 14 reportaży uczestniczących w konkursie będą rywalizować o nagrody wartości 45 tys. zł., m.in. o Grand Prix - Nagrodę Miasta Łodzi i przyznawaną od 1990 roku statuetkę Białej Kobry, o Nagrodę Cierpliwe oko im. Kazimierza Karabasza od Narodowego Centrum Kultury oraz o Nagrodę za Przełamywanie Zagrożeń im. Aleksandra Kamińskiego" - podkreślił dyrektor Festiwalu Jakub Wiewiórski.

Widzowie spotkają się m.in. z Konradem Szołajskim ("Dobra zmiana"), Kingą Dębską ("Tu się żyje"), Anetą Gawlitą ("Krzyżoki"), Martą Prus ("Over The Limit"), Marią Zmarz-Koczanowicz ("Notatki z życia. Edward Żebrowski") i Marcinem Sauterem ("Żalanasz").

Nowością podczas tegorocznej edycji wydarzenia będą dwa niezależne konkursy – filmów dokumentalnych oraz reportaży telewizyjnych. Zakwalifikowane do konkursu 23 filmy ocenią Michał Oleszczyk, Piotr Mikucki, Tomasz Majewski, Katarzyna Mąka-Malatyńska i Paweł Wysoczański, natomiast najlepszy z 14 reportaży wybiorą Zbigniew Wichłacz, Agnieszka Obszańska i Beata Hyży-Czołpińska.

W części pozakonkursowej będzie można zobaczyć najnowsze filmy dokumentalne ze świata, wśród nich "Na jej barkach", reż. Alexandria Bombach, "Dlaczego jesteśmy kreatywni", reż. Hermann Vaske, "Dear Freddy", reż. Rubi Gat, "String-less", reż. Angelos Kovotsos czy "Sama", reż. Otakar Fafir. W programie znalazła się także retrospektywa dokumentów Grzegorza Królikiewicza, specjalna sekcja poświęcona Kazimierzowi Karabaszowi, filmowe wspomnienie o Korze – "Czuję się świetnie" Waldemara Szarka, wyświetlone z taśmy filmowej oraz unikaty z Wytwórni Filmów Oświatowych.

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi będą warsztaty antystalkingowe połączone z projekcją dokumentu poświęconego temu zagadnieniu oraz zajęciami z samoobrony dla kobiet.

Zdobywcę Grand Prix i statuetki Białej Kobry oraz innych nagród publiczność pozna podczas gali 24 listopada.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL