Spotkania z przyjaciółmi i współpracownikami ikony polskiego kina lat powojennych Zbyszka Cybulskiego i pokazy filmów z jego udziałem złożą się na obchody 50. rocznicy śmierci aktora, organizowane w Katowicach 9 stycznia.
Zainauguruje je złożenie kwiatów i wspólna modlitwa przy grobie artysty na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w centrum Katowic.
Później w Kinoteatrze Rialto odbędzie się spotkanie wspomnieniowe z przyjaciółmi, znajomymi, współpracownikami i sympatykami Zbigniewa Cybulskiego. Udział zapowiedzieli m.in. Daniel Olbrychski, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Jacek Fedorowicz, Alfred "Alfa" Andrys, Bartosz Gelner, Paweł Lampe i Maciej Jankiewicz.
Uczestnicy spotkania będą mogli również obejrzeć film pt. "Katowice Zbyszka Cybulskiego w reżyserii Wojciecha Sarnowicza. Zrealizowany w 2003 r., przywołuje m.in. temat dwóch pogrzebów artysty. Po jego tragicznej śmierci ówczesne władze nie chciały dopuścić do pogrzebu katolickiego - ceremonia miała mieć charakter świecki, na co z kolei nie wyrażała zgody rodzina Cybulskiego. W efekcie pogrzeby były dwa. Drugi z nich stał się ogromną manifestacją.
Kolejnym punktem programu obchodów będzie spotkanie w Kinie Kosmos z Igą Cembrzyńską i Jackiem Fedorowiczem oraz pokaz filmu "Jowita" w reż. Janusza Morgensterna. Kino Kosmos było widoczne z okien mieszkania rodziców Cybulskiego w czasie, gdy mieszkali przy pl. Grunwaldzkim w Katowicach.
Pokaz "Jowity" zainauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który potrwa do 31 stycznia. Będą mu towarzyszyć spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś "Cybulski. Podwójne salto".
Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców.
Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku.
Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzili kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r.
Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na tym placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.
Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci na dworcu we Wrocławiu 8 stycznia 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice.
Obchody rocznicy organizują wspólnie marszałek województwa śląskiego i prezydent Katowic. (PAP)
lun/pat/