Kultura i sztuka po 1989 roku

13.09.2017

Kraków: premiera serialu TVP "Miasto skarbów"

Prawdziwym bohaterem serialu "Miasto skarbów" jest sam Kraków - powiedziała podczas premiery w krakowskim kinie Kijów odtwórczyni jednej z głównych ról Aleksandra Popławska. Serial powstał w koprodukcji TVP z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Choć zdjęcia do serialu TVP „Miasto skarbów” jeszcze się nie zakończyły, w krakowskim kinie „Kijów” odbył się w środę wieczorem premierowy pokaz. Serial ma mieć 13 odcinków. Zdjęcia rozpoczęły się w czerwcu tego roku. Scenariusz został wybrany w ramach programu "Nabór, Ocena, Selekcja".

Głównymi bohaterkami są dwie siostry: Alicja jest policjantką, która tropi złodziei obrazów, a jej siostra Ewa – malarką i jednocześnie złodziejem dzieł sztuki. W każdym odcinku serialu pojawi się znane dzieło lub przedmiot – obrazy Cezanne’a, Leonarda da Vinci i Wilhelma Sasnala, czy złote dukaty Wazów lub rękopis „Tarantelli op.43” Chopina.

Serial to koprodukcja TVP S.A. z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Miasto Kraków przeznaczyło na serial 850 tys. zł, a realizatorzy „Miasta skarbów” zobowiązali się do promocji Krakowa w serialu: Sukiennic, Rynku Głównego, Muzeum Archeologicznego, Centrum Kongresowego ICE.

„Nie znam podobnej produkcji, która powstawałaby w takim tempie, bo rok temu ogłosiliśmy konkurs, a w niespełna 9 miesięcy urodziło się to dzieło. Muszę tu podkreślić, że bez wsparcia miasta Krakowa i Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest koproducentem serialu, nie dalibyśmy rady. To jest bardzo wymagająca filmowa produkcja, realizowana przez dwie ekipy – gigantyczne dzieło, które tak naprawdę jeszcze się nie skończyło, bo zdjęcia nadal trwają” – powiedział w rozmowie z PAP członek zarządu Telewizji Polskiej S.A. Maciej Stanecki.

„Wawelski gród stał się nam bardzo przyjazny. Myślę że Kraków był bardzo dobrym tłem do tego serialu, jedynym i wymarzonym, tak naprawdę. Miasto odkrywa dla nas nowe zakątki – często kręciliśmy zdjęcia w miejscach nieodwiedzanych licznie przez turystów. To bardzo ambitna produkcja, czasami sama zastanawiam się, jak widz to odbierze” - powiedziała Popławska kreująca rolę Alicji.

Poza Aleksandrą Popławską i Magdaleną Różdżką w serialu zobaczymy: Piotra Głowackiego, Adama Ferency, Marcina Bosaka, Aleksandrę Justę i Edwarda Linde-Lubaszenkę. Reżyserami serialu „Miasto Skarbów” są Marcin Ziębiński i Piotr Jaworski.

„Mieliśmy znakomitą ekipę aktorów, realizatorów i scenografów, a post produkcja filmu także trafiła w dobre ręce, sądzę zatem, że dobrze to wróży tej ambitnej produkcji serialowej, choć mnie samemu trudno to oceniać” - powiedział PAP Ziębiński.

„Połączyła nas idea promocji miasta, bardzo chcieliśmy pokazać telewidzom serial, w którym tak naprawdę głównym bohaterem jest Kraków. Wierze, że widzowie dowiedzą się poprzez ten film o tym wszystkim, co się kryje za murami kamienic i pałaców" - powiedział Stanecki.

W środę wieczorem odcinek serialu zostanie pokazany na portalu internetowym Telewizji Polskim (https://vod.tvp.pl/), a w czwartek premiera telewizyjna serialu na antenie TVP o godzinie o 21.30.(PAP)

Gkos/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL