Kultura i sztuka po 1989 roku

17.10.2015 aktualizacja 18.07.2016

Martin Scorsese uhonorowany nagrodą im. Braci Lumiere

Martin Scorsese. Fot. PAP/EPA Martin Scorsese. Fot. PAP/EPA

Martin Scorsese został laureatem prestiżowej nagrody filmowej im. Braci Lumiere przyznawanej za całokształt twórczości i wkład w rozwój sztuki filmowej. Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w piątek wieczorem w centrum kongresowym w Lionie.

Nagroda ta, nazywana niekiedy "kinowym Noblem" jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień we Francji. W tym roku wręczono ją po raz siódmy.

Pierwszym laureatem nagrody był w 2009 r. Clint Eastwood. W kolejnych edycjach wyróżniono reżyserów Milosa Formana, Kena Loacha, Quentina Tarantino, Pedro Almodovara i aktora Gerarda Depardieu.

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu wyróżnienia podkreślono, że Martin Scorsese otrzymuje nagrodę "nie tylko za całokształt twórczości fabularnej i dokumentalnej, ale również za wysublimowaną miłość kina, za wytrwałą walkę o zachowanie dziedzictwa filmowego dla przyszłych pokoleń, za umiejętność opowiadania językiem filmu o muzyce, za życzliwość dla młodych twórców na całym świecie i za jego gromko brzmiący śmiech".

Przyjmując nagrodę z rąk meksykańskiej aktorki Salmy Hayek, 72-letni reżyser nie krył wzruszenia. "Film jest potęgą. Doświadczyłem tego już jako dziecko. Chorowałem na astmę. Rodzice nie wiedzieli, co ze mną robić, więc ciągnęli mnie ze sobą do kina. Pierwsze emocje i uczucia zobaczyłem na ekranie. Film kojarzy mi się z najbliższymi. To jest to, czego zawsze szukałem robiąc filmy" — powiedział.

"Publiczność zareagowała na ten bardzo osobisty hołd złożony sztuce filmowej przez przedstawiciela tzw. nowej fali w kinie amerykańskim owacją i chóralnym odśpiewaniem piosenki "New York, New York" z filmu Scorsese z 1977 r. o tym samym tytule" – odnotowuje agencja AFP.

Martin Scorsese jest twórcą kultowych filmów takich jak: "Ulice nędzy", "Taksówkarz", "Wściekły byk", "Po godzinach", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Chłopcy z ferajny", czy nagrodzona Oscarem "Infiltracja". Jest też autorem całej serii filmów dokumentalnych o muzyce. W 1990 r. założył Fundację Filmową zajmującą się cyfryzacją dzieł filmowych. W 2007 r. powołał do życia Fundację Kina Światowego (World Cinema Foundation), która zajmuje się remasteringiem filmów azjatyckich, afrykańskich, południowoamerykańskich i środkowoeuropejskich. (PAP)

mars/ az/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL