Wspomnienie 1968 r. - polskiego marca i sierpniowej inwazji na Czechosłowację, kończącej „praską wiosnę”, będą jednym z tematów 20. Przeglądu Kino na Granicy, który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - podali organizatorzy.
„W 2018 r. mija 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych zrywów mieszkańców Polski i Czechosłowacji. Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas. Chcemy o tych wydarzeniach z przeszłości przypominać i rozmawiać” – powiedziała dyrektor festiwalu Jolanta Dygoś. Podczas przeglądu zaprezentowany zostanie cykl filmów „Niespokojne kino 1968 r.”
Organizatorzy podali, że oprócz nawiązań rocznicowych, w programie znajdą się m.in. retrospektywy Krzysztofa Zanussiego i Jana Hrebejka. Obaj twórcy przyjadą nad Olzę. Polski artysta zasłynął m.in. filmami „Struktura kryształu”, „Życie rodzinne”, „Spirala” czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Z kolei każde z dzieł Hrebejka oczekiwane jest przez widzów i krytyków z napięciem. W Cieszynie będzie można zobaczyć m.in. „Niewinność”, „Musimy sobie pomagać”.
Rokrocznie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie widzowie mogą obejrzeć ponad 100 filmów, w tym najnowsze produkcje z Polski, Czech i Słowacji.
Tegoroczna edycja Kina na Granicy potrwa od 27 kwietnia do 3 maja.
Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski.
Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/