Rok 1968

04.01.2018

Marzec i sierpień 1968 r. wśród tematów 20. Przeglądu Kino na Granicy

20. Przegląd Kino na Granicy 20. Przegląd Kino na Granicy

Wspomnienie 1968 r. - polskiego marca i sierpniowej inwazji na Czechosłowację, kończącej „praską wiosnę”, będą jednym z tematów 20. Przeglądu Kino na Granicy, który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - podali organizatorzy.

„W 2018 r. mija 50 lat od czasu brutalnego stłumienia przez komunistyczne władze wolnościowych zrywów mieszkańców Polski i Czechosłowacji. Ta bolesna historia wciąż żyje w pamięci wielu z nas. Chcemy o tych wydarzeniach z przeszłości przypominać i rozmawiać” – powiedziała dyrektor festiwalu Jolanta Dygoś. Podczas przeglądu zaprezentowany zostanie cykl filmów „Niespokojne kino 1968 r.”

Organizatorzy podali, że oprócz nawiązań rocznicowych, w programie znajdą się m.in. retrospektywy Krzysztofa Zanussiego i Jana Hrebejka. Obaj twórcy przyjadą nad Olzę. Polski artysta zasłynął m.in. filmami „Struktura kryształu”, „Życie rodzinne”, „Spirala” czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową”. Z kolei każde z dzieł Hrebejka oczekiwane jest przez widzów i krytyków z napięciem. W Cieszynie będzie można zobaczyć m.in. „Niewinność”, „Musimy sobie pomagać”.

Rokrocznie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie widzowie mogą obejrzeć ponad 100 filmów, w tym najnowsze produkcje z Polski, Czech i Słowacji.

Tegoroczna edycja Kina na Granicy potrwa od 27 kwietnia do 3 maja.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL