Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2018

Miasto Łódź dofinansuje w tym roku produkcję 12 filmów

Sześć filmów fabularnych i po trzy dokumentalne oraz animowane otrzymają w tym roku wsparcie z Łódzkiego Funduszu Filmowego (ŁFF). W ciągu 10 lat miasto Łódź dofinansowało ok. 70 filmów, w tym nagrodzoną na ostatnim festiwalu w Cannes "Zimną wojnę".

Jak podał rzecznik EC1 Łódź - Miasto Kultury Michał Kędzierski 11. edycja Łódzkiego Funduszu Filmowego, okazała się rekordowa pod względem liczby projektów ubiegających się o dofinansowanie. Złożono łącznie 39 wniosków, które trzy zespoły ekspertów – w dziedzinie filmu fabularnego, dokumentu i animacji - oceniły pod względem walorów artystycznych, powiązania produkcji z Łodzią i regionem (tematycznie lub poprzez miejsce realizacji zdjęć i postprodukcji), potencjału festiwalowego i frekwencyjnego oraz ekonomiczno-finansowego przygotowania produkcji.

W tym roku do podziału było prawie 1,5 mln zł. Z tej puli dofinansowanie uzyskało sześć filmów fabularnych: "Dom tułaczy"  (reż. Mariko Bobrik), "Czarny Młyn" (reż. Mariusz Palej), "Głupcy" (reż. Tomasz Wasilewski), "Bliscy" (reż. Grzegorz Jaroszuk), "Monument" (reż. Jagoda Szelc) oraz "Modelarz" (reż. Peter Zelenka). 

ŁFF wesprze też produkcję filmów dokumentalnych: "Diagnoza" (reż. Ewa Podgórska), "Martwa natura" (reż. Sławomir Grunberg) oraz "Dom" (reż. Karol Pałka), a także animowanych: "Insekt" (reż. Marcin Podolec), "Zabij to i wyjedź z tego miasta" (reż. Mariusz Wilczyński), "Ole Śpijsłodko" (reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz).

Finansowany z budżetu miasta Łodzi ŁFF jest najstarszym w Polsce konkursem na wsparcie produkcji filmowej, który początkowo funkcjonował w strukturach magistratu, jednak od 2015 roku prowadzony jest przez EC1 Łódź-Miasto Kultury i działa na zasadach koproducenckich.

Dotychczas wsparcie finansowe ŁFF uzyskało blisko 70 produkcji filmowych; najbardziej znane wśród nich to nagrodzona Oscarem "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego, nominowane do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland, ostatni film wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę "Powidoki", a także najnowszy obraz Pawlikowskiego - "Zimna wojna", który na ostatnim festiwalu w Cannes zdobył nagrodę główną.

Kędzierski przypomniał, że podczas ubiegłorocznej realizacji "Zimnej wojny" prawie 30 dni zdjęciowych miało miejsce w regionie łódzkim, w tym 17 w samej Łodzi. Oglądając film, łodzianie będą mogli rozpoznać na ekranie m.in. Halę Sportową, studio nagrań w Radio Łódź, Willę Leona Alarta przy ul. Wróblewskiego czy też Grand Hotel. Z kolei paryską ulicę "zagrał" woonerf na ul. Traugutta.

ŁFF wsparł produkcję dzieła Pawła Pawlikowskiego kwotą 400 tys. zł. Była to największa kwota dofinansowania z ŁFF w 2017 roku, w którym wsparcie uzyskało 11 filmów.

Łącznie na dofinansowanie produkcji filmowych w ramach dziesięciu lat działalności ŁFF miasto Łódź wydało 8 mln zł. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL