Kultura i sztuka po 1989 roku

19.05.2018

Minister kultury: dziękuję za godne reprezentowanie polskiej kinematografii w Cannes

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/J. Kamiński Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/J. Kamiński

Film "Zimna wojna" do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę; dziękuję całemu polskiemu zespołowi obecnemu w Cannes za godne reprezentowanie polskiej kinematografii - oświadczył w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W sobotę podczas uroczystości rozdania nagród 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię za dramat "Zimna wojna". Jego najnowszy obraz znalazł się również w konkursie głównym i walczył o najważniejszą nagrodę festiwalu - Złotą Palmę.

Laureatowi pogratulował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, który w wypowiedzi przesłanej PAP podkreślił, że "gratulacje należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dzieła".

"Dziękuję całemu polskiemu zespołowi obecnemu w Cannes za godne reprezentowanie polskiej kinematografii" - dodał Gliński. Jak przypomniał, "film do ostatnich chwil walczył o Złotą Palmę Festiwalu w Cannes, co samo w sobie jest dużym osiągnięciem".

"Cieszy mnie to tym bardziej, że Polski Instytut Sztuki Filmowej nie tylko współfinansował zagraniczną promocję filmu - co ważniejsze, wsparł +Zimną wojnę+ Pawła Pawlikowskiego kwotą siedmiu milionów złotych, z czego milion został przekazany w finalnym momencie - w marcu tego roku" - napisał szef resortu kultury.

autorki: Nadia Senkowska, Katarzyna Krzykowska

nak/ ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL