Ponad 200 filmów z przeszło 50 krajów pokazanych będzie na 29. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Impreza, organizowana w Kinotece i Multikinie Złote Tarasy, zaczyna się w piątek. W stolicy gościć będą filmowcy m.in. z Wlk. Brytanii, Kanady, Iranu, Izraela, Japonii i Chin. Warszawski Festiwal Filmowy to jeden z 14 najważniejszych festiwali filmowych na całym świecie, obok m.in. Cannes, Berlina i Wenecji - uznała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych.
Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się w piątek w Multikinie Złote Tarasy. Jako film otwarcia pokazane zostanie brytyjsko-włoskie "Zatrzymane życie" w reż. Uberto Pasoliniego.
Bohater tej historii, John May, urzędnik z Londynu, jest odpowiedzialny za pochowanie zmarłego, którego krewnych nie można odnaleźć. Mężczyzna ten stara się zawsze, by podczas pogrzebów zmarli żegnani byli godnie, z należnym szacunkiem, pisze mowy pogrzebowe, starannie wybiera oprawę muzyczną. Zostaje mu do zorganizowania ostatni pogrzeb. Kiedy umiera sąsiad Johna, urzędnik rusza w podróż po kraju, by odnaleźć krewnych i przyjaciół zmarłego. Dla Johna, człowieka wycofanego, zamkniętego w sobie, będzie to zarazem podróż duchowa, która go odmieni.
Za "Zatrzymane życie" przyznano pięć nagród na festiwalu w Wenecji, w tym nagrodę za reżyserię w sekcji Orizzonti. Urodzony w Rzymie (w 1957 r.) reżyser Uberto Pasolini znany jest w środowisku filmowym jako producent mającego bardzo wielu fanów brytyjskiego komediodramatu "Goło i wesoło" ("The Full Monty") z 1997 r.
W najważniejszym konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmowego, Konkursie Międzynarodowym, wystartuje 15 produkcji z różnych krajów, w tym dwa filmy polskie: dramat "Ida" Pawła Pawlikowskiego i thriller erotyczny Jana Kidawy-Błońskiego "W ukryciu".
Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie, przed złożeniem ślubów musi poznać Wandę, swoją jedyną żyjącą krewną. Wanda mówi dziewczynie, że jest Żydówką. Obie kobiety wyruszają w podróż, która ma pomóc im w poznaniu tragicznej historii ich rodziny oraz prawdy o własnej tożsamości. W bohaterki tej historii wcieliły się Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska.
W thrillerze "W ukryciu" zagrały Magdalena Boczarska i Julia Pogrebińska. Film, z akcją osadzoną w czasie II wojny w Radomiu, opowiada o bardzo silnej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami: Janiną - mieszkającą z ojcem wrażliwą wiolonczelistką, i Ester - Żydówką ukrywającą się w czasie okupacji w piwnicy pod ich mieszkaniem.
O nagrodę w Konkursie Międzynarodowym walczyć będą też m.in.: "Bardzo niespokojne lato" (reż. Anca Damian; Rumunia, Czechy, Szwecja, Wlk. Brytania), "Miłość jest ślepa" (reż. Ilmar Raag; Estonia), "Pies" (reż. Amir Toodehroosta; Iran), "Powrót przyjaciół: znowu razem" (reż. Hiroshi Shimizu; Japonia), "Ulica pułapka" (reż. Vivian Qu; Chiny).
W konkursie dokumentów prezentowane będą m.in.: film izraelski "10 procent, które czyni bohatera" (reż. Yoav Shamir; reżyser pyta w tym filmie o ludzi, którzy nawet w ekstremalnych warunkach pozostaną dobrzy), amerykańskie "Brudne wojny" ("o sekretach, które kryją się pod działaniami określanymi jako +wojna z terroryzmem+"), kanadyjski "Język uniwersalny" (reż. Igal Hecht; o grupie kanadyjskich komików stand-uperów, którzy jadą na tournee do Izraela, poznając tam "nowy wymiar wrażliwości widzów na tematy religijne i polityczne") oraz "Powrót Agnieszki H." (reż. Krystyna Krauze i Jacek Petrycki, Polska/Czechy; o Agnieszce Holland i jej powiązaniach z Czechami).
Wielu twórców prezentowanych na festiwalu filmów oraz aktorów, którzy w tych filmach wystąpili, przyjedzie do Warszawy. Na zakończenie festiwalu pokazana będzie komedia Romana Polańskiego "Wenus w futrze". Festiwal potrwa do 20 października. Pełny program dostępny jest na stronie www.wff.pl.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym imprezy.(PAP)
jp/ ls/