Trzynaście filmów o podziemiu niepodległościowym będzie można obejrzeć w poniedziałek i wtorek we Wrocławiu. To pierwsza w stolicy Dolnego Śląska retrospektywa festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, który od ośmiu lat odbywa się w Gdyni.
Jak powiedział PAP rzecznik organizującego retrospektywę Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Juliusz Woźny, pokaz obrazów z gdyńskiego festiwalu odbywa się w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
„Ideą festiwalu jest przypomnienie sylwetek i dziedzictwa tych, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji oraz pokazanie roli polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem. Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę” - powiedział Woźny.
Pokazanych zostanie 13 filmów m.in. „Inka. Zachowałam się jak trzeba” Arkadiusza Gołębiewskiego, „Cztery życia Lidii Lwow” Rafała Mierzejewskiego – obrazy opowiadające o sanitariuszkach z oddziału AK majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki.
Rzecznik dodał, że w trakcie retrospektywy festiwalu zaplanowano również spotkania z wrocławskimi bohaterkami – Martą Ziembikiewicz z rodziny Żołnierzy Wyklętych, Genowefą Aleksander z Narodowych Sił Zbrojnych oraz Marią Murias i Wandą Kiałką z Armii Krajowej.
„Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez IPN oraz w zwiedzaniu wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia +Wrocław 1945-2016+ ze specjalnie przygotowaną ścieżką +Szlakiem Żołnierzy Wyklętych+. Podczas wydarzenia zaprezentują się także różne grupy rekonstrukcyjne" - powiedział rzecznik.
Na zakończenie imprezy zaplanowano spotkanie autorskie z Piotrem Semką, autorem książki „My reakcja”.
Honorowy patronat na wrocławską retrospektywą festiwalu objął prezydent RP Andrzej Duda.
Wrocławski oddział IPN w niedzielę organizuje we Wrocławiu „Bieg Wilczym Tropem”, a w Jeleniej Górze „Bieg Niezłomnych”. Na poniedziałek zaplanowano premierę filmu Jacka Frankowskiego „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Po emisji w kinie Nowe Horyzonty odbędzie się dyskusja z udziałem historyków. (PAP)
ros/ agz/