Kultura i sztuka po 1989 roku

23.01.2019

P. Gliński o nominacjach dla „Zimnej wojny”: trzymamy kciuki za sukces

Cieszymy się wszyscy, trzymamy kciuki, żeby któraś z tych nominacji przekuła się w Oscara- powiedział w środę minister kultury Piotr Gliński, komentując trzy nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej dla „Zimnej wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego.

Zdaniem Glińskiego "Zimna wojna" jest bardzo dobrym filmem, opowiadającym o życiu w "nieludzkim systemie", ale też "o trudnych relacjach międzyludzkich, o wielkim uczuciu, o fascynującej sztuce, także sztuce ludowej" - dodał. Minister wyraził radość, że ta produkcja została "zrealizowana w Polsce i, że ma szansę na Oscara".

"Cieszymy się wszyscy z tych nominacji, trzymamy kciuki, żeby któraś z nich przekuła się w nagrodę Oskarową"- powiedział. Dodał, że "wbrew temu, co niektórzy próbują i próbowali sugerować", MKiDN wyrażało oficjalne poparcie dla tego filmu - jeszcze zanim dostał nagrody - przypomniał, że PISF "uczestniczył we wsparciu finansowym, na samym końcu procedury produkcyjnej".

We wtorek Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła, że "Zimna wojna" została nominowana do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Nominację za zdjęcia do "Zimnej wojny" otrzymał operator Łukasz Żal, a Paweł Pawlikowski w kategorii najlepszy reżyser.

Laureatów Oscarów, poznamy 24 lutego. W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 91.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL