Auschwitz

06.07.2017

Powstał film o Muzeum Auschwitz z okazji 70-lecia jego powstania

Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. 1947 r. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki Teren b. niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. 1947 r. Fot. PAP/CAF/S. Dąbrowiecki

Film dokumentalny „Pamięć – Świadomość – Odpowiedzialność”, który przybliża historię powstania Muzeum Auschwitz oraz ukazuje wyzwania, jakie stoją współcześnie przed tym Miejscem Pamięci, został zrealizowany z okazji 70-lecia istnienia placówki.

„Niezwykle istotne jest dla nas, że w filmie o Muzeum opowiadają osoby, które poświęcają temu miejscu bardzo wiele swojego czasu, czyli pracownicy. To ich zasługą jest, że dziś jesteśmy uznawani za jedno z najważniejszych muzeów na świecie” - powiedział dyrektor placówki Piotr Cywiński.

Jak podkreślił dyrektor, w filmie historycy, edukatorzy, konserwatorzy, archiwiści, osoby zajmujące się zbiorami, czy publikacjami opowiadają, jakie wyzwania i odpowiedzialność towarzyszy ich codziennej pracy. „Ich praca służy jednemu: misji zachowania pamięci o wszystkich, którzy cierpieli w tym miejscu, a także uczenia kolejnych pokoleń o niebezpieczeństwach, do których doprowadzić mogą zorganizowana ideologicznie nienawiść, pogarda, rasizm, czy antysemityzm” – wyjaśnił Cywiński.

Muzeum zrealizowało film we współpracy z Telewizją Polską, która posiada w archiwach materiały związane z wieloma wydarzeniami z historii placówki, w tym zdjęcia z otwarcia w 1947 r. Cywiński powiedział, że dzięki tej kooperacji „udało się też opowiedzieć o ogromnym wysiłku byłych więźniów, by - nawet w trudnych latach stalinizmu - utworzyć na terenach poobozowych Miejsce Pamięci, a także o pierwszych muzealnych wystawach, rozpoczęciu prac badawczych, czy wydawniczych”.

Zdaniem reżyser filmu Ewy Święs-Kucybały użyte w tytule słowa „pamięć”, „świadomość” i „odpowiedzialność” najlepiej określają pełną poświęcenia pracę wielu ludzi dla zachowania dziedzictwa ludzkości związanego z byłym obozem Auschwitz. „70. rocznica powstania Muzeum jest okazją, żeby o tym przypomnieć” – dodała.

Godzinny film można obejrzeć w internecie pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=tu99r0FZu1Y.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Jego zadaniem jest ochrona pamięci o ofiarach niemieckiego obozu, edukacja historyczna o Auschwitz, Holokauście i prawach człowieka, a także dbałość o to, by autentyzm poobozowych pozostałości przetrwał kolejne dekady. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 2,05 mln osób. (PAP)

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL