„Nasza historia” - to film dokumentalny o początkach polskiego osadnictwa w Gorzowie Wlkp. w 1945 r. "To ostatni moment, aby utrwalić historię opowiedzianą przez uczestników tych wydarzeń? - mówi autorka filmu Małgorzata Wrześniak. Premiera w środę.
„Zainspirowała mnie świadomość, że przeżycia i emocje są ulotne. Ludzie odchodzą. Zostają fakty historyczne, ale to tylko daty i opisy” – powiedziała PAP Wrześniak, rodowita gorzowianka zajmująca się filmem niezależnym, z doświadczeniem dziennikarskim i telewizyjnym.
Dokument opowiada o początkach polskości Gorzowa przez pryzmat losów ludzi; są to wspomnienia najstarszych mieszkańców - pierwszych osiedleńców Gorzowa. Z ich opowieści można dowiedzieć się, co spowodowało, że przyjechali na Zachód, do nieznanego im miasta. Co tu zastali i jak wyglądał Gorzów w 1945 r.
„Zależało mi, aby pokazać wielką historię, jaką była II wojna światowa poprzez pryzmat jednostki, poprzez człowieka, który jest miotany decyzjami wielkich tego świata, by utrwalić tę historię od subiektywnej i emocjonalnej strony. Pokazać, jak decyzje wielkich wpłynęły na życie zwykłego człowieka, jak on widział wtedy ten świat, czego musiał doświadczyć” – powiedziała PAP autorka filmu.
Zaznaczyła, że to ostatni moment, aby utrwalić historię opowiedzianą przez uczestników tych wydarzeń, ponieważ ludzie ci dobiegają już setnego roku życia.
„Pozostała ich zaledwie garstka, a zależało mi, żeby utrwalić obraz tamtych dni i zachować go dla przyszłych pokoleń, aby mogły poznać historię swojego miasta oraz swojego narodu od bezpośrednich świadków” – wyjaśniła autorka filmu.
Bohaterowie opowiadają, jak wyglądało przeobrażanie się Landsberga w polskie miasto, poprzez powoływanie polskich zakładów, instytucji i organizowanie życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego. W filmie znalazły się także wspomnienia dotyczące ludności niemieckiej, która zamieszkiwała Landsberg, a także ich stopniowego wysiedlania.
W filmie jest dużo archiwalnych zdjęć i fragmenty kronik filmowych, co nadaje mu klimat i ukazuje emocje dawnych dni i rozterki życiowe bohaterów. W dokumencie występuje 11 osób.
Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych i Społecznych „IT IS”, przy wsparciu finansowym miasta. Jego premiera o godz. 17 w środę w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Wydarzenie jest jednym z elementów obchodów Dni Gorzowa.(PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ itm/