Kultura i sztuka po 1989 roku

25.01.2016 aktualizacja 18.07.2016

Przegląd filmów Kieślowskiego na festiwalu w Trieście

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w związku z 20. rocznicą jego śmierci trwa na festiwalu filmowym w Trieście na północy Włoch. Gościem specjalnym jest francuska aktorka Irene Jacob, która zagrała w „Podwójnym życiu Weroniki” i w „Czerwonym”.

We współpracy z Instytutem Polskim z Rzymu w czasie 27. edycji festiwalu, który potrwa do soboty, odbywają się projekcje kolejnych części „Dekalogu” polskiego reżysera, a także filmów z udziałem Jacob, przedstawionej w Trieście jako symbol i muza jego twórczości.

Irene Jacob powiedziała w czasie przeglądu, że Kieślowski był "wielkim artystą i człowiekiem bardzo uczuciowym".

"Jego kino oferuje bardzo osobistą i zarazem poruszającą podróż, ale bez narzucania czegokolwiek" - podkreśliła aktorka. Dodała, że Kieślowski "był wrażliwym obserwatorem; jego kamera była jak mikroskop".

Zorganizowano także przegląd filmów Marcina Koszałki. Pokazano takie tytuły, jak „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Deklaracja nieśmiertelności”, „Cały dzień razem”.

W poniedziałek Marcin Koszałka spotkał się z widzami.

Na festiwalu, który jest jedną z najważniejszych witryn kinematografii Europy środkowo-wschodniej, pokazany został też najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „11 minut”. (PAP)

sw/ mmp/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL