Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2018

Przegląd Najnowszych Filmów Polskich w Iwano-Frankiwsku

Film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego otworzył w piątek wieczorem VII Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem” w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie.

„Do Stanisławowa przywieźliśmy w tym roku 18 filmów. Są też związane z kinem wydarzenia towarzyszące. Pokażemy między innymi wystawę o polskim lotnictwie i symbolach lotniczych oraz Lekcję Historii w Kinie” - powiedziała w rozmowie telefonicznej z PAP współorganizatorka przeglądu Maria Osidacz, która kieruje Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku.

Przegląd, który będzie trwał tydzień, jest ważnym wydarzeniem dla mieszkańców miasta. „Organizowany jest on od siedmiu lat i mogę powiedzieć, że jest to impreza oczekiwana. Już w drugiej połowie września ludzie przychodzą do Centrum Kultury Polskiej i wypytują o bilety i jakie będą filmy” - podkreśliła.

Osidacz zaznaczyła, że przegląd przeznaczony jest zarówno dla Polaków mieszkających w dawnym Stanisławowie, jak i widzów ukraińskich. „Wśród gości jest także wielu przedstawicieli władz, którzy dobrze z nami współpracują i pomagają organizatorom w jak największej promocji tego wydarzenia” - powiedziała.

Przegląd organizowany jest przez konsulat RP we Lwowie. Pierwsze pokazy odbywają się w październiku we Lwowie, a w listopadzie impreza przemieszcza się do Iwano-Frankiwska. W tym roku po raz pierwszy polskie filmy obejrzą w grudniu widzowie w Użhorodzie w obwodzie zakarpackim.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL