Kultura i sztuka po 1989 roku

11.09.2017

Rosja: ruszyły zdjęcia do nowego filmu o Lwie Tołstoju

W rodzinnym majątku rodu Tołstojów w Jasnej Polanie, w obwodzie tulskim, rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu o rosyjskim pisarzu Lwie Tołstoju. Reżyserem filmu biograficzno-historycznego jest Awdotia Smirnowa, znana ze zrealizowanego w 2011 r. obrazu "Dwa dni".

"W Jasnej Polanie kręcą zdjęcia do nowego filmu o Tołstoju pod roboczym tytułem +Historia jednego przeznaczenia+. To dramat historyczny, oparty na faktach z biografii hrabiego Lwa Tołstoja" - poinformował TASS przedstawiciel władz regionu.

Według słów producenta, film jest "ściśle oparty na faktach z biografii pisarza, a jego scenariusz zyskał aprobatę jego potomków". "Akcja filmu rozgrywa się w 1866 r. Przed inspekcją 65. Moskiewskiego Pułku Pieszego kancelista Wasilij Szybunin spoliczkował dowódcę kompanii, kapitana Jacewicza. Według praw sądu wojskowego za to przewinienie czekała szeregowego kara śmierci. O sprawie dowiedział się Lew Tołstoj, a historia ta na tyle go poruszyła, że wyraził chęć wystąpienia przed sądem w roli adwokata Szybunina. Jednakże obrona przegrała sprawę, a szeregowy został rozstrzelany" - tak producent streszcza fabułę filmu.

Obraz ma wejść do kin w 2018 r.

Lew Tołstoj (1828-1910) był rosyjskim pisarzem, myślicielem moralnym, krytykiem literackim i pedagogiem. Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Uchodzi za klasyka literatury rosyjskiej i światowej. Pisał opowiadania, nowele, powieści, dramaty, traktaty. Do najbardziej znanych jego utworów należą powieści "Anna Karenina" oraz "Wojna i pokój". Traktowany był jako autorytet moralny w Rosji na przełomie XIX-XX w. Jego idee "nieprzeciwstawiania się złu przemocą" miały znaczący wpływ m.in. na poglądy Mahatmy Gandhiego.(PAP)

gj/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL