Ekonomistka z Bydgoszczy Alicja Matusik zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie na scenariusz filmowy poświęcony łódzkiemu okresowi życia Heleny Kowalskiej, późniejszej św. Faustyny. Realizacja filmu fabularnego na podstawie zwycięskiego scenariusza może rozpocząć się w 2014 r.
W konkursie, którego głównym organizatorem było Narodowe Centrum Kultury (NCK), wyróżnienie przyznano Mariuszowi Chybiakowi, członkowi trójmiejskiej Niezależnej Grupy Filmowej MWM. Wręczenia nagród odbędzie się w poniedziałek wieczorem w łódzkiej archikatedrze.
Uroczystości towarzyszyć będzie koncert poświęcony życiu św. Faustyny pt. "Droga Siostro Faustyno...", w którym wystąpią: trio jazzowe Filipa Wojciechowskiego oraz aktorzy Krzysztof Janczar i Marta Wardyńska.
Według organizatorów celem konkursu była popularyzacja biografii św. Faustyny i przedstawienia jej związków z Łodzią i regionem. W latach 1921-1924 Helena Kowalska pracowała w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi; wtedy właśnie postanowiła wstąpić do zakonu. W grudniu 2005 roku św. Faustyna została ogłoszona patronką Łodzi.
Konkurs przeznaczony był dla osób w wieku od 18 do 30 lat. Prace można było zgłaszać w dwóch kategoriach: godzinnego filmu dokumentalnego lub fabularnego; w kategorii "dokumentu" nagród jednak nie przyznano.
Dyrektor NCK Krzysztof Dudek przyznał, że trudno było przewidzieć, czy konkurs spotka się z dużym zainteresowaniem, ponieważ przygotowanie dobrego scenariusza wymaga dużo pracy, a temat - wbrew pozorom - nie był łatwy.
"Wpłynęło jednak wiele prac, z których kilkanaście zwróciło naszą uwagę. Po długim namyśle przyznaliśmy jedną nagrodę i jedno wyróżnienie za scenariusz na film fabularny. W 2014 r. przystąpimy do realizacji filmu" – zapowiedział szef NCK.
Najwyżej oceniony został scenariusz Alicji Matusik, ekonomistki pochodzącej z Bydgoszczy, a obecnie pracującej w Poznaniu. Laureatka, która w nagrodę otrzyma 10 tys. zł przyznała, że dobrym kinem i literaturą interesowała się od zawsze, ale wyłącznie hobbystycznie.
"Pisząc scenariusz na konkurs połączyłam te dwie pasje. Dotąd wszystkie moje prace, głównie krótkie opowiadania i felietony, trafiały do szuflady. Dopiero konkurs zmotywował mnie do zmierzenia się z większą formą, jaką jest scenariusz" - przyznała.
Wyróżnienie (4 tys. zł) otrzymał Mariusz Chybiak - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie także przygotowuje pracę doktorską. Chybiak jest członkiem Niezależnej Grupy Filmowej MWM, działającej na terenie Trójmiasta, w ramach której jest zarówno aktorem, reżyserem, jak i autorem scenariuszy.
Współorganizatorami konkursy były: Archidiecezja Łódzka, władze miasta oraz Uniwersytet Łódzki i oddział TVP w Łodzi.
Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec k. Kutna (obecnie woj. łódzkie) jako trzecia córka z dziesięciorga dzieci Stanisława i Marianny Babel. Na chrzcie w kościele w Świnicach Warckich otrzymała imię Helena.
Od wczesnej młodości musiała zarabiać na życie. Do szkoły uczęszczała przez niecałe trzy lata. Przez rok pracowała w sklepie i mieszkała w Łodzi. To w Łodzi w 1924 roku w parku im. Słowackiego (dawniej Wenecji) św. Faustyna doznała pierwszego objawienia. W parku obok drewnianego krzyża znajduje się głaz, na którym napis głosi, że "w 1924 roku w tym miejscu 19-letnia Helena Kowalska po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu".
W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. św. Faustyna przybyła do klasztoru w Płocku, gdzie przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna. Od początku pobytu w zakonie była - jak podają źródła kościelne - "obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej". Według źródeł kościelnych, 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Pan Jezus Miłosierny, nakazując upowszechnić obraz "Jezu, ufam Tobie" namalowany potem - na podstawie wizji Faustyny - przez Eugeniusza Kazimierowskiego.
W zakonie siostra Faustyna chorowała na gruźlicę. Na polecenie spowiednika spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako "Dzienniczek". Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w krakowskich Łagiewnikach. 30 kwietnia 2000 roku została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II. (PAP)
szu/ ls/