Rok 1968

14.08.2018

Sekcja filmów o 1968 roku na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Kadr z filmu "Marcowe migdały", reż. Radosław Piwowarski, 1989. Źródło: FPFF Kadr z filmu "Marcowe migdały", reż. Radosław Piwowarski, 1989. Źródło: FPFF

„Indeks” Janusza Kijowskiego i „Siedmiu Żydów z mojej klasy” Marcela Łozińskiego - to dwa z sześciu polskich filmów, które zostaną przypomniane podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w ramach okolicznościowego przeglądu „Pół wieku po Marcu“.

"Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu powrócić do wypadków, jakie miały miejsce w 1968 roku w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W sekcji +Pół wieku po Marcu+ zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów" - informują organizatorzy festiwalu.

W Gdyni pokazany zostanie m.in. "Indeks" Janusza Kijowskiego, który między 1977 a 1981 "leżakował" zatrzymany przez cenzurę. W obrazie o Józefie Monecie, który zostaje usunięty ze studiów po tym, jak interweniuje w obronie kolegów wydalonych z uczelni, wystąpili m.in. doceniony za kreację w Gdyni Krzysztof Zaleski oraz Marian Opania i Jan Machulski.

Podczas festiwalu zobaczymy także "półkownik" Radosława Piwowarskiego - "Marcowe migdały" (1989). Bohaterami filmu są licealiści z Lubimia, którzy oczekują na dworcu pociągu przyjaźni z Czechosłowacji. Delegacja jednak nie dociera, mimo tego Tomek (Olaf Lubaszenko), szkolny literat i fotograf, otrzymuje od dyrektorki polecenie opisania w gazetce ściennej serdecznego przyjęcia delegacji i przebiegu ich wizyty. Jego kolega Marcyś (Piotr Siwkiewicz) postanawia zorganizować prywatkę dla całej klasy, po której w lokalnej gazecie zostaje opisany jako demoralizujący kolegów przedstawiciel "bananowej młodzieży". W tym czasie w Warszawie bije studentów za "Dziady", w Polsce rozpoczyna się antysemicka nagonka.

W gdyńskim Multikinie wyświetlone zostaną cztery dokumenty, w tym "Siedmiu Żydów z mojej klasy" (1991) Marcela Łozińskiego. Reżyser opowiedział w nim historię kilku kolegów z klasy, dawnych licealistów z Warszawy, którzy w 1968 roku zostali do zmuszenia wyjazdu z Polski. Bohaterowie filmu Łozińskiego opowiadają o atmosferze ostatnich dni w Polsce, jak poza granicami potoczyło im się życie i czy wciąż czują się i nazywają Polakami.

Spotkanie emigrantów w izraelskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym przedstawiła Maria Zmarz-Koczanowicz w filmie "Dworzec Gdański" (2007), wspomnienia emigrantów prześladowanych w PRL przywołał również Andrzej Krakowski w "Pożegnaniu mojego kraju" (2002). O emigracji swojego ojca, z wykorzystaniem materiałów archiwalnych zarejestrowanych podczas nostalgicznego balu emigrantów z 1968 roku, opowiedział w dokumencie "Happy Jews" (2008) Jonathan Rozenbaum.

Projekcje odbędą się w dniach 19-21 września. Po seansach spotkania z twórcami poprowadzi Andrzej Krakowski.

Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych prócz konkursowych sekcji (Konkurs Główny, Konkurs Inne Spojrzenie, Konkurs Filmów Krótkometrażowych) filmy pozakonkursowo zostaną pokazane także w ramach przeglądu "KFF na fali", prezentującego filmy nagrodzone w tym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, oraz w ramach cyklu "Filmy z Gdyni".

Wydarzenie odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.(PAP)

autorka: Martyna Olasz

oma/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL