Europa i świat po 1989 roku

30.08.2019

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: w piątek nie będzie wymiany więźniów z Rosją

Ukraina i Rosja na pewno nie przeprowadzą w piątek wymiany więźniów - powiedziało źródło w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowane przez agencję Interfax-Ukraina. W Moskwie media podały, że reżyser Ołeh Sencow nadal przebywa w areszcie śledczym.

Jak powiedziało Interfaksowi źródło w SBU, data wymiany więźniów nie jest znana, ale "na pewno nie będzie to dzisiaj".

Krótko wcześniej ukraińska redakcja Radia Swoboda podała, powołując się na źródła w tamtejszych organach ochrony prawa, że wymiana więźniów zostaje odłożona do przyszłego tygodnia.

W Moskwie agencja Interfax powiadomiła, że reżyser Ołeh Sencow - najbardziej znany z ukraińskich więźniów skazanych w Rosji - wciąż jest w moskiewskim areszcie śledczym.

Media w Moskwie i Kijowie opublikowały w piątek liczne, czasem sprzeczne informacje o możliwej wymianie więźniów. Jeden z rosyjskich adwokatów Ilja Nowikow przekazał, że aresztowanych przez Rosję ukraińskich marynarzy wywieziono z aresztu Lefortowo w Moskwie. Media na Ukrainie powiadomiły w piątek rano, że krewnych skazanych w Rosji Ukraińców poinformowano o powrocie ich bliskich do kraju.

Na Ukrainie pojawiła się także informacja o trzech samolotach wojskowych, które przybyły na kijowskie lotnisko Żulany. W tym porcie lotniczym zgromadzili się dziennikarze i członkowie rodzin ukraińskich więźniów - podała agencja UNIAN. Nie przekazano jednak żadnej informacji, by na pokładzie samolotów przybyli ludzie.

Biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oświadczyło w piątek rano, że doniesienia o zakończeniu procesu wymiany więźniów z Rosją są nieprawdziwe. O tym, że Ukraińcy więzieni i aresztowani w Rosji wracają do kraju, powiadomił wcześniej w piątek na Facebooku prokurator generalny Ukrainy Rusłan Riaboszapka.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL