W stolicy Ukrainy, Kijowie, zaprezentowano w piątek wieczorem film dokumentalny, poświęcony życiu i twórczości znanego polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Jest on autorem najbardziej znanych budynków w tym mieście, w tym słynnego Domu z Chimerami.
Reżyser filmu "Dom architekta Horodeckiego" Wiesław Romanowski zajął się postacią Horodeckiego, gdyż - jak mówi - jest on "znakiem naszej cywilizacji".
"Jeśli szukamy odpowiedzi na pytanie, co powoduje, że ta nasza europejska cywilizacja jeszcze się trzyma, to jedną z odpowiedzi jest właśnie Horodecki" - powiedział.
"Horodecki jest też wspaniałym przykładem współpracy polsko-ukraińskiej, na którym powinniśmy budować przyszłość, tego, co było najlepsze w naszych relacjach" - zaznaczył Romanowski.
Horodecki ukończył Imperatorską Akademię Sztuki w Petersburgu, po czym osiedlił się w Kijowie, gdzie zbudował m.in. Narodowe Muzeum Ukrainy, Kościół katolicki pod wezwaniem świętego Mikołaja, kienesę karaimską i Dom z Chimerami, który jest obecnie jedną z siedzib prezydenta Ukrainy.
"Nazywany +kijowskim Gaudim+ architekt i przedsiębiorca całkowicie zmienił oblicze obecnej ukraińskiej stolicy" - mówi mieszkająca tu polska ukrainistka, profesor Ola Hnatiuk.
"Kijów przed okresem modernizmu był miastem parterowym. Rozwinął się dzięki rozwojowi cukrownictwa i kolei. Cukrowymi królami byli polscy arystokraci i wielcy właściciele ziemscy. Wtedy też pojawiło się w Kijowie zapotrzebowanie na architekturę. Horodecki okazał się tu tak samo zjawiskowy, jak Gaudi w Barcelonie" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami.
"Horodecki był także ważnym przedstawicielem kijowskich Polaków. Było ich tutaj w tym czasie od 10 do 15 procent. Wbrew polityce rusyfikacyjnej język polski i kultura polska była tu bardzo mocno obecna. W tym wszystkim bierze udział i wspiera to właśnie Horodecki" - podkreśliła.
Urodzony w 1863 r. na Podolu Horodecki mieszkał w Kijowie do 1920 r. Następnie wyjechał do Polski, by w 1928 r. osiąść w Teheranie. Zmarł w tym mieście w 1930 r.
Wiesław Romanowski, polski dyplomata i dziennikarz, był korespondentem Telewizji Polskiej w Kijowie w latach 1998-2003.
Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)
jjk/ jhp/ rosa/