Holokaust

07.06.2019

W Muzeum Żydowskim w Moskwie pokazano film „Paszporty Paragwaju”

Aleksander Ładoś. Źródło: Wikimedia Commons Aleksander Ładoś. Źródło: Wikimedia Commons

Projekcja filmu „Paszporty Paragwaju” odbyła się w czwartek w Muzeum Żydowskim w Moskwie; film opowiada o działalności Polaków i Żydów, związanych z ambasadą polską w Bernie, którzy podczas II wojny światowej wystawiali dokumenty w celu ratowania Żydów z Holokaustu.

W pokazie i dyskusji o filmie wzięli udział ambasadorowie RP w Moskwie i Bernie, Włodzimierz Marciniak i Jakub Kumoch. Była to pierwsza projekcja filmu w Rosji.

Film "opowiada o niezwykłej historii" - mówił ambasador Marciniak. Wymieniając nazwiska polskich dyplomatów zaangażowanych w operację wystawiania dokumentów, podkreślił, że "realizowali oni politykę państwa polskiego i z drugiej strony, wywiązywali się ze swego obowiązku dyplomatycznego tak, jak go pojmowali w tej niezwykle dramatycznej sytuacji II wojny światowej".

Ambasador Kumoch, który badał historię tej operacji i opowiada o niej w filmie podkreślił, że na początku nie znał jej skali. "Kiedy przeprowadziliśmy całą pracę nad odtworzeniem tzw. listy Ładosia (...), można było dojść do pewnych wniosków i okazuje się, że paszporty te otrzymało co najmniej 8 tys. ludzi - dla co najmniej 8 tys. zostały one przygotowane" - powiedział. Podkreślił, że "paszporty nie decydowały o wszystkim". Jednak dotąd znane są nazwiska ponad 700 osób, które udało się uratować dzięki tej operacji. "Wiemy dobrze, że to jest mniejszość" - mówił dyplomata.

Film "Paszporty Paragwaju" opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów w celu ratowania Żydów podczas II wojny światowej, głównie w i po okresie tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej.

W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul RP w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.

Premiera wyprodukowanego przez Instytut Pamięci Narodowej filmu odbyła się pod koniec stycznia br.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL