Kultura i sztuka 1945-1989

20.01.2018

W Rimini ponownie otwarto ulubione kino Federico Felliniego

Włoski reżyser Federico Fellini. Źródło: Wikimedia Commons Włoski reżyser Federico Fellini. Źródło: Wikimedia Commons

W przypadającą w sobotę 98. rocznicę urodzin Federico Felliniego w Rimini otwarto ponownie jego ulubione kino, które uwiecznił w swym nagrodzonym Oscarem filmie „Amarcord”. To w kinie „Fulgor” w swym rodzinnym mieście obejrzał jako dziecko pierwsze filmy.

W ceremonii inauguracji kina po jego długim remoncie uczestniczyli minister kultury Włoch Dario Franceschini, krewni Felliniego oraz jego współpracownicy, wśród nich scenograf Dante Ferretti, który ponownie zaprojektował wnętrze.

Minister kultury mówił, że ponowne oddanie do użytku historycznej sali filmowej to pierwszy krok na drodze do utworzenia w Rimini muzeum mistrza kina. W tym roku minie 25 lat od jego śmierci.

„Fulgor” - jak powiedział Franceschini- „to miejsce symboliczne w życiu nas wszystkich”.

Krewna mistrza kina Francesca Fabbri Fellini oświadczyła: „Nareszcie przypominamy o tym, że to laureat pięciu Oscarów, którego zazdrości nam cały świat i że jest powszechnie uznany przez światową kinematografię”.

Odnotowano, że jeszcze przed sobotnim otwarciem kino Felliniego zostało wymienione przez dziennik „New York Times” w rankingu największych atrakcji turystycznych, wartych odwiedzenia w tym roku.

W legendarnej sali kinowej w poniedziałek odbędzie się premiera bardzo oczekiwanego filmu znanego włoskiego rockmana i reżysera Luciano Ligabue „Made in Italy”. Jedną z głównych ról gra w nim mieszkająca od lat we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL