Operator Witold Sobociński odbierze nagrodę za całokształt twórczości podczas 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Bydgoszczy, która odbędzie się w listopadzie - poinformował PISF. Jak podkreślono, nagrodzony jest mistrzem dla kilku pokoleń operatorów.
Witold Sobociński jest autorem zdjęć m.in. do filmów: "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa, "Wszystko na sprzedaż", "Wesele" Andrzeja Wajdy, "Ręce do góry", "Wiosenne wody" Jerzego Skolimowskiego, "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego, "Frantic", "Piraci" Romana Polańskiego.
Jak czytamy na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz festiwalu Camerimage, nagrodzony "jest jednym z najwybitniejszych polskich filmowców, autorem zdjęć o światowej sławie". "Jego dorobek obejmuje ponad 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali" - dodano. Przypomniano, że międzynarodowe uznanie przyniosły Sobocińskiemu już zdjęcia do jednej z pierwszych etiud pt. "Łodzie wypływają o świcie" w reżyserii Ryszarda Bera.
Sobociński - w trakcie studiów w szkole filmowej w Łodzi - działał w zespole jazzowym Melomani. "Słuch muzyczny, poczucie rytmu i umiejętność improwizacji znalazły wyraz w sztuce operatorskiej. Rytm i harmonia, dynamika i subtelność obecne w kompozycji obrazu filmowego są ważnymi wyróżnikami (jego) zdjęć" - czytamy w informacji PISF.
Jak przypomniano, w filmach takich jak "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego czy "Wszystko na sprzedaż" Andrzeja Wajdy, Sobociński wprowadził "oryginalne, autorskie formy wypowiedzi operatorskiej ukazujące doświadczenie wewnętrzne postaci".
Oceniono również, że w sztuce operatorskiej Sobocińskiego "bardzo dużą rolę odgrywają kolor i światło". "Nadaje barwie funkcję dramaturgiczną. Tworzy zestawienia barwne dotyczące poszczególnych scen, opowiadające o świecie zewnętrznym i przestrzeni wewnętrznej postaci. W doborze barw inspiruje się malarstwem różnych epok" - czytamy. Przykładami takich obrazów są m.in. "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego, "Szpital przemienienia" Edwarda Żebrowskiego, "Widziadło" Marka Nowickiego czy "O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji" Piotra Szulkina. Do szczytowych osiągnięć Sobocińskiego - "ze względu na koncepcję barwną i sposób ukazania przestrzeni" - zaliczono zdjęcia do "Wesela" Andrzeja Wajdy oraz "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa.
Wskazano również, że Sobociński unika powtarzania rozwiązań, zastosowanych już przez niego we wcześniejszych produkcjach. "Dąży do stworzenia oryginalnej, niepowtarzalnej formy artystycznej w każdym realizowanym dziele. Wybrany styl zachowuje w całym filmie zgodnie z przyjętymi założeniami estetycznymi" - podkreślono i dodano, że Sobociński jest " mistrzem dla kilku pokoleń polskich operatorów".
Witold Sobociński urodził się 15 października 1929 r. w Ozorkowie. W 1955 r. ukończył studia na wydziale operatorskim łódzkiej szkoły filmowej. Początkowo pracował jako realizator światła i operator kamery w ośrodku TVP w Łodzi, a następnie jako operator filmów dokumentalnych w WF "Czołówka". Jako operator filmów fabularnych zadebiutował w 1967 r.
Jest laureatem wielu nagród z dziedziny kultury, otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej".
Od 1980 r. jest profesorem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Jest ojcem zmarłego w 2001 r. operatora Piotra Sobocińskiego, a także dziadkiem operatorów Piotra Sobocińskiego jr. i Michała Sobocińskiego oraz aktorki Marii Sobocińskiej.
Nagrodę za całokształt twórczości Sobociński odbierze w trakcie 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, która odbędzie się w Bydgoszczy w dniach 10-17 listopada.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ itm/